5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az APEH és a VPOP dolgozói március 4-én a Pénzügyminisztérium (PM) előtt tiltakoznak elmaradt járandóságuk miatt - jelentették be az adóigazgatási szakszervezetek vezetői kedden Budapesten sajtótájékoztatón.

Michalkó Péter, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Dolgozók Szakszervezetének (ADOSZT) elnöke és Holecz Gábor, a Vám- és Pénzügyőrség Független Szakszervezetének (VPFSZ) elnöke elmondta: szeretnék elérni, hogy a mintegy 22 ezer adóigazgatási dolgozó az elmaradt juttatások kompenzációjaként megkapjon legalább egyhavi illetményt, aminek költsége összesen mintegy 5 milliárd forint lenne.

A rendszerváltás óta ez lesz a magyar köztisztviselők első önálló demonstrációja, amire több ezer résztvevőt várnak. A szakszervezetek a demonstrációval szeretnék kifejezni elégedetlenségüket, és pozícionálni magukat az új kormányzás idejére. A demonstráció az ADOSZT elnöke szerint döntően a pénzügyminiszternek szól, hogy felhívják a figyelmét arra, hogy bánt velük.

220 ezret keresnek átlagosan

Az APEH 15600 dolgozójának - akik az állami bevételek 80 százalékát szedik be - átlagkeresete 220 ezer forint - ismertette Michalkó Péter. Az adóhivatali dolgozók reálkeresete tavaly átlagosan 25, egyes állományi csoportokban 35 százalékkal csökkent, ami jelentősen meghaladja a versenyszféra 1-2 százalékos, és a közigazgatás egészének 8-10 százalékos keresetcsökkenését. Ilyen mértékű csökkenést már nem visel el egy szervezet - hangsúlyozta az ADOSZT elnöke. Mint elmondta, a pénzügyminiszterrel már egy éve tárgyalnak, aki ígéretet tett a problémák orvoslására, ám csak részeredmények születtek, a kompenzáció mértéke nem érte el a megfelelő mértéket.

A VPOP-nak közel hétezer hivatásos állományú és közalkalmazott dolgozója van, akik utoljára 2007-ben kapták meg a teljes illetményt, vagyis 2008-tól csökken a reálkeresetük, mert nem sikerült teljesíteni a költségvetési bevételi célokat - mondta Holecz Gábor. A VPOP esetében személyenként és negyedévente 40 ezer forint mozgóbérről van szó - derült ki. A pénzügyőröknek 2008-ban sikerült némi pótlékemelést kiharcolniuk, de még így sem érik el más rendvédelmi szervek - például a rendőrség - kereseti szintjét. A VPOP dolgozói tavaly nyáron 70 ezer forint fejpénzt kaptak, karácsonykor pedig egyhavi jutalmat.

A szakszervezetek szerint a költségvetési terv teljesítéséhez kötött illetmény (2009-ben 4,5 havi, 2010-ben 3,5 havi) meglehetősen bizonytalan, szeretnék, ha a bevételeket úgy terveznék, hogy teljesíteni, túlteljesíteni lehessen. Ha a teljesítést nem a törvényhez, hanem a PM prognózisához kötnék, elfogadhatónak tartanák. Az adóigazgatási dolgozók, ha a bevételi tervszámokat túlteljesítik, mozgóbért kapnak a többletbevételből. Ez az ösztönzési rendszer húsz éve működik, s az APEH dolgozói csupán két évben (2004-ben és 2009-ben) nem teljesítették a feltételeket - mondta Michalkó Péter. A tavalyi költségvetési törvénynek már az elfogadásakor látni lehetett, hogy a bevételi terv a válság miatt nem teljesíthető - mutatott rá az ADOSZT elnöke. Szerinte félő, hogy a vagyonadóból kieső 50 milliárd forint bevétel miatt az idei sem lesz teljesíthető. Felelősebb tervezéssel biztosítani lehetne az adóigazgatási dolgozók szociális nyugalmát Holecz Gábor szerint is.

Az APEH és a VPOP dolgozóinak nem csak a bevételi tervet kell teljesíteniük, hanem többletfeladatokat is el kell látniuk. Az APEH például tavaly 16 új feladatot kapott, a dolgozók így a korábbinál többet dolgoztak, ám kevesebbet kerestek - mondta az ADOSZT elnöke. A VPFSZ elnöke hozzáfűzte: vannak olyan adófajták, amelyek bevételére nincs ráhatásuk a dolgozóknak, példaként a regisztrációs adót említette, amelyből az új gépjárművek értékesítésének csökkenése miatt a tervezettnél jóval kevesebb folyt be tavaly.

A vérszívók vért adnak

Az adózásból származó bevételekre az APEH dolgozóinak nincs közvetlen ráhatásuk, bár az ellenőrzés gyakorisága befolyásolja az adófizetési hajlandóságot. Az APEH kényszerintézkedésekből származó bevételének mértéke - ez több mint 800 milliárd forint - azonban már függ a dolgozóktól - mondta Michalkó Péter.

Az újságírók kérdésére Michalkó Péter elmondta: az adóhatóságnál nem rendelik el és nem fizetik ki a túlórákat, pedig a dolgozók a bevallási időszakokban hétvégén is dolgoznak. Egy átlagos adóhivatalnok a szakszervezeti vezető szerint 10-12 órát dolgozik. Úgy vélekedett azonban, hogy "ezt a munkakultúrát nem szabad lerombolni, mert újbóli kiépítése nagyon sokba kerülne". A mozgóbér-rendszer becsületes üzlet, s nem növeli a hiányt - mondta.

A demonstráción felállítanak egy vöröskeresztes sátort is azzal a felirattal, hogy "a vérszívók most vért adnak a köznek" - reagált arra a felvetésre, hogy az adóellenőröket senki nem szereti. Lehet minket szeretni vagy nem szeretni, tudni kell azonban, hogy nélkülünk nem lehet megélni - vélekedett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!