3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Arra számítanak az euróövezet országainak és intézményeinek vezető illetékesei, hogy megnyugtatja a pénzügyi piacokat az a megállapodás, amely az érintett állam- és kormányfők között csütörtök éjjel született a szükség esetén Görögországot segítő lehetőségekről.

Jean-Claude Juncker, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportjának elnöke a Brüsszelben csúcsszinten meghozott döntést követően leszögezte: a spekulánsokat bátortalanabbá teszi majd a tény, hogy az unió rendelkezik az Athént támogatni tudó pénzügyi mechanizmussal.

Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke elégedettségét fejezte ki, hogy életképes megoldás született, és bízott benne, hogy ennek köszönhetően Görögország "fokozatosan visszanyeri a piacok bizalmát". Hozzátette, azt is reméli, hogy Athénnak nem kell igénybe vennie az új eszközt, anélkül is megoldja pénzügyi nehézségeit.

Az euróövezeti országok csúcstalálkozóját csütörtök este, a 27 európai uniós tagállam vezetőjének kétnapos értekezletét megszakítva tartották, hogy jóváhagyják a Görögországot segítő mechanizmust. A megállapodás szerint Athén a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), illetve kétoldalú alapon a többi euróövezeti országtól is hitelhez juthat, ha a piacokról kedvező feltételekkel már nem tud kölcsönözni. A kompromisszum része az is, hogy még idén döntenek az eurózónában érvényes pénzügyi fegyelem szigorításáról.

Nicolas Sarkozy francia elnök, aki Angela Merkel német kancellárral közösen véglegesítette a megállapodást, éjszakai sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az elképzelés szerint kétharmad arányban a tagországok, egyharmadban pedig az IMF finanszírozza majd a támogatást.

Az uniós csúcsértekezlet első napját lezáró sajtótájékoztatón Herman Van Rompuy, az EU elnöke egy kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy Portugália esete semmiben nem hasonlít Görögországéhoz. A kérdés arra vonatkozott, hogy nem aggódnak-e amiatt, hogy az ibériai ország független adósi besorolását leminősítették. A két helyzet nem hasonló, és ezt a piacok is figyelembe veszik - hangoztatta Van Rompuy.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke csütörtök éjjel kiemelte: a megszületett kompromisszum az egyetlen lehetőség volt arra, hogy konszenzus alakuljon ki az euróövezeti tagországok között. Üdvözölte egyúttal, hogy a megoldás az Európai Unió családján belül jött létre.

Görögország segítését nem csupán az euróövezeti tagállamok tartották fontosnak. Még az uniós csúcstalálkozó előtt - a visegrádi négyek nevében nyilatkozva - Bajnai Gordon magyar miniszterelnök is sürgette a megállapodást. Ha nem születik gyors megoldás, azt más, az eurózónán kívüli országok is megszenvedik - hangoztatta a kormányfő.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!