A piacok reagálása a kormányváltás kapcsán feltehetően kiváró jellegű lesz, vagy óvatosan pozitív – jelentette ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A befektetők vélhetően elégedettek lesznek Gyurcsány Ferenc döntésével, és díjazni fogják, hogy belátta: nem képes egyedül a válság kezelésére. A miniszterelnök ezzel a döntésével utat nyit ahhoz, hogy valóban érdemi reformok kezdődjenek az országban. Ezt ő a jelenlegi helyzetben már nem tudta megtenni, miután – itthon és külföldön is - elvesztette a hitelességét, tette hozzá az elemző.
Ezen még az sem segít, hogy 2006 után valóban leszorította a deficitet, ám eközben a gazdasági növekedést teljesen szétzilálta. Utólag nyilvánvaló, hogy a Konvergencia Programot másképp kellett volna véghezvinni, és a kiigazítás szerkezete csapnivalóan rossz volt.
Tarthatatlan volt a kormány helyzete
A gazdasági helyzet egyre súlyosabb, szinte negyedévenként kell újabb 200 milliárd forintos megszorítást bejelenteni. A GDP-kilátások egyre rosszabbak, így várhatóan a tervezettnél kisebb lesz a költségvetés bevétele, miközben a hiánycélt tartani kell. Várhatóan az elmúlt hetekben bejelentett 210 milliárdos megszorító csomag sem lesz elegendő, és ezt hamarosan újabb követi majd. Egyes elemzők szerint az első negyedéves visszaesés akár 8 százalékos is lehet.
Nehéz döntés, hogy a következő hónapokban napvilágot látó adatokra újabb megszorításokat hozzanak-e, miközben a pártok nyakán van a júniusi Európai Parlament-választás. Ennek fényében érthető az MSZP és a miniszterelnök döntése.
Másrészt egyes sajtóhírek szerint Gyurcsány Ferenc az EU-ból is kapott komoly figyelmeztetéseket, ami nyilván megerősítette lemondási szándékát. Magyarország a világsajtóban folyamatosan negatív példaként szerepel a címlapokon. A Nabucco és a Déli Áramlat vezeték ügyében tett kormányzati lépések kapcsán Nyugaton Magyarországot Oroszország első számú szövetségesének tartják, ami szintén nem túl biztató a jelenlegi törékeny helyzetben. Így nemcsak a belső helyzete volt tarthatatlan a miniszterelnöknek, hanem a külpolitikai pozíciói is meginogtak.
Gyurcsány Ferencnek lényegében minden gazdaságpolitikai akciója megbukott, kezdve a Konvergencia Programtól a sokadszorra módosított költségvetésig. Ráadásul a héten az OÉT ülésén mind a munkavállalói, mint a munkaadói oldal elutasította Gyurcsány adótervét.
Korábban Csányi Sándor OTP-vezér is új választást sürgetett, sőt Simor András jegybankelnök is azt mondta, hogy a kormány programja nem más, mint "vergődés kilátások nélkül". Emellett a baloldalhoz közelállónak tartott Kopint-Tárkitól és a Pénzügykutató Zrt.-től is több negatív kritikát kapott a magyar gazdaságpolitika.
Az előrehozott választások lehetősége
A híradások szerint az MSZP a pártokkal egyeztetve fog új kormányfőt és kormányt jelölni. A bizalmatlansági indítvány húsvét után kerülhet a Parlament elé. Amennyiben nem sikerül az MDF-fel és az SZDSZ-szel megegyezni, akkor felmerül az előrehozott választások lehetősége is, amelyen a Fidesz vélhetőleg simán nyerne. Ezért a jobboldali pártnak nagyon óvatosan kell majd kommunikálnia a piacok felé. Nem szabad azt a várakozást kelteni, hogy új kormány esetén egyből helyreáll a hitelesség, és csökken Magyarország kockázati prémiuma.
A Fidesz nyilvánvalóan tanult Angela Merkel német kancellár hibájából, aki négy éve, amikor toronymagasan vezetett a CDU, elkezdett igazat beszélni a német gazdaság állapotáról, valamint arról, hogy milyen reformokra van szükség. Ennek persze meglesz az a "kellemetlen" következménye, hogy később majd a tükörbe kell néznie a magyar ellenzéki pártnak.
Ellenben a piacok felé folyamatos kommunikációra lenne szükség, legalább zárt ajtók mögött. Találkozni kellene a legfontosabb piaci szeplőkkel, mint például a Deutsche Bank és a Merrill Lynch vezetőivel, akiknek el kell mondani, hogy például csökkenteni kívánják a redisztribúciót. Ez remélhetőleg megnyugtatja a piacokat, még akkor is, ha a Fidesz vezetői nem mondják el konkrétan, hogy mit is kívánnak tenni, és milyen módon kívánják a költségvetési kiadásokat csökkenteni.
Varga M István