2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A befektetési bankárok prémiumairól folyó vita lesz a húsz legnagyobb ipari és felzárkózó ország (G20) londoni pénzügyminiszteri értekezletének egyik fő napirendi pontja.

A világgazdaság összkibocsátásának 85 százalékát adó Húszak pénzügyminiszterei - akik már pénteken összegyűltek Londonban - szombaton tartják teljes körű értekezletüket, előkészítendő a hónap végére, Pittsburghbe összehívott G20-csúcstalálkozót.

Az alaphangot a szombati üléshez Christine Lagarde francia pénzügyminiszter adta meg. Lagarde a BBC televízió Newsnight című, péntek éjjel sugárzott politikai magazinműsorában egyértelművé tette: Párizs törvénykezési lépéseket vár Londontól a banki prémiumok rendszerének szigorú szabályozására. Kijelentette: meglepné, ha "a kitűnő brit jogrendszerben" nem sikerülne erre módot találni.

Alistair Darling, a vendéglátó brit pénzügyminiszter azonban már korábban értésre adta, hogy a banki jutalmak törvényi korlátozását "működésképtelen" megoldásnak tartaná.

Londoni elemzői körökben - éppen a közvetlen jogi szabályozástól ódzkodó brit és amerikai álláspont ismeretében - meglepetést keltett, hogy Gordon Brown brit kormányfő csatlakozott Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök ez ügyben kiadott felhívásához, amely közösen aláírt nyílt levél formájában a banki magatartási normák "kötelező érvényű szabályozását" sürgette. A három vezető szerint a pénzügyi rendszerben támadt feszültségek enyhülése nyomán néhány bank "úgy képzeli, hogy visszatérhet a válság előtti működési normákhoz ... ez azonban nem tartozik a választható lehetőségek közé".

A svéd, a holland, a luxemburgi, a francia, a spanyol, a német és az olasz pénzügyminiszter a Financial Timesban szintén közös levelet tett közzé, amely szerint a prémiumkultusznak az e hónap végi pittsburghi G20-csúcson véget kell érnie.

Független londoni elemzők szerint ugyanakkor - legalábbis a belátható jövőben - a banki prémiumok kérdését a válság "lerendezi".

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) nevű vezető londoni gazdaságelemző cég nemrégiben kiadott előrejelzésében összesen 2,769 milliárd font karácsonyi jutalmat jósolt 2009-re a londoni City bankosainak, 70 százalékkal kevesebbet a 2006-os karácsonyi szezonban kiosztott, a cég becslése szerint 8,8 milliárd fontos eddigi prémiumcsúcsnál.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!