A román államfő a központi banknál tartott beszédében arra figyelmeztette a politikusokat, hogy most ideje felelősen cselekedni, hiszen a jövő évben "lehet, már késő lesz". Az államfői figyelmeztetés azt követően hangzott el, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) aggodalmát fejezte ki a szenátus döntése miatt, amely egyelőre nem lépett életbe, hiszen még a képviselőháznak is meg kell vitatnia a törvénymódosítást.
A nemzetközi pénzintézet szerint ezzel az adócsökkentéssel Bukarest képtelen lenne teljesíteni a bruttó hazai össztermék 4,4 százalékát kitevő, tervezett államháztartási hiányt, ami feltétele annak, hogy Románia megkapja az IMF soron következő hitelrészletét.
Traian Basescu szerint Románia nem költhet többet, mint amennyit megtermel, és ezt meg kell érteniük a politikusoknak. Hozzátette: Románia csak akkor kerülhet a helyes vágányra, ha a növelik a beruházásokra fordított összegeket.
Az államfő támogatásáról biztosította Emil Boc miniszterelnököt, amelynek kormánya elfogadta a közalkalmazottak egységes bérezéséről szóló jogszabálytervezetet. A törvény szövegét a kormány szerdai ülésén véglegesítette. E szerint a következő évben egységesen 15 százalékkal nőnek a közalkalmazotti bérek, miután júliustól 25 százalékkal csökkenték azokat.
A jogszabály új "bérezési rácsot" állapít meg úgy, hogy a legnagyobb bér a közszférában nem haladhatja meg a legkisebb fizetés tizenötszörösét. Romániában eddig nem létezett egységes bérezési rendszer a közszférában, valamennyi ágazatban sajátos szabályok szerint állapították meg a jövedelmeket.
A jogszabálytervezet szerint a jövő évben a közalkalmazottak nem kaphatnak tizenharmadik fizetést, prémiumokat, ebédjegyeket és egyéb juttatásokat sem.
A kormány rendkívüli módszerrel, úgynevezett felelősségvállalással terjeszti a jogszabályt a parlament elé, ami nem teszi szükségessé a parlamenti vitát, viszont a kabinet ellen bizalmi szavazást kérhet az ellenzék. A törvény automatikusan elfogadottnak tekinthető, ha a kormány "túléli" ezt a voksot.
A román kormány azért sietteti a jogszabály elfogadását, mert e törvény nélkül nem fogadható el a jövő évi költségvetés, márpedig az IMF ezt a jogszabályt is a hitel folyósításának feltételéül szabta.
MTI