Boc - aki egyben a bukaresti kabinet fő erejét alkotó Demokrata Liberális Pártnak (PD-L) elnöke - a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) is magában foglaló koalíció tanácskozása után bejelentette, hogy a kormány szerdán elfogadja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) május elején kötött egyezség alapján kidolgozott szándéklevelet, amely szerint a kabinet nem az adóemelést, hanem a közalkalmazotti bérek 25 százalékos csökkentését és a nyugdíjak 15 százalékos lefaragását támogatja.
A koalíció szerdai döntése szerint az általános közkiadás-csökkentés mellett egyetlen közalkalmazott bére sem csökkenhet 600 lej (40 ezer forint) alá, hiszen Romániában jelenleg ennyi a törvény által szavatolt minimálbér. Emellett az öregségi járandóság 15 százalékos csökkentése nem érinti a 350 lej (23 ezer forint) értékű minimálnyugdíjakat, és a minimális garantált jövedelmet sem, amit szintén törvény szavatol. A miniszterelnök azonban hozzátette, hogy ez utóbbi támogatásban részesülő személyek valós szociális helyzetét alaposan újravizsgálják, hiszen - mint mondta - sokan visszaéltek ezzel a juttatással. Romániában annak függvényében állapítják meg ezt a minimáljövedelmet, hogy hány főből áll egy család. A fenti juttatások kivételével a bér- és a nyugdíjcsökkentést egységesen alkalmazzák.
A miniszterelnök megerősítette, hogy a kormány a parlamenti vitát megkerülő, úgynevezett felelősségvállalási eljárással terjeszt a parlament elé két törvénytervezetet, amit a kabinet először a szerdai ülésén vitat meg. A kormányfő közölte, hogy az egyik jogszabály a költségvetés egyensúlyának a megteremtéséhez szükséges törvénymódosításokat tartalmazza, a másik pedig a nyugdíjrendszert szabályozza. Ez utóbbi tervezet szerint a kiemelt nyugdíjakat újraszámolják annak az elvnek az alapján, hogy mindenki akkora öregségi járandóságot kap, amennyivel hozzájárult a munkaszolgálati idő alatt a nyugdíjalaphoz.
Boc közölte, hogy a megszorító intézkedések végrehajtása esetében is az idei államháztartási hiány eléri a bruttó hazai termék 6,8 százalékát, ami 8,8 milliárd eurót jelent. A román kormánynak 2,5 milliárd eurót kell az idén megtakarítania, hogy teljesítse az IMF-el együtt meghatározott hiánycélt.
A miniszterelnök bejelentésével egy időben a szakszervezetek is megerősítették, hogy május 31-től meghatározatlan időre általános sztrájk kezdődik az oktatásban és a közhivatalokban. Június elsejétől minden megyében tüntetéseket szerveznek, akárcsak Bukarestben, ahol a parlament épülete előtt fognak tiltakozni a megszorítások ellen.
MTI/Menedzsment Fórum