3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Októberben meg kell vizsgálni egy újabb hitelmegállapodás lehetőségét a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - mondta hétfőn Traian Basescu román államfő, aki Bukarestben fogadta Jeffrey Frankset, a nemzetközi pénzintézet romániai küldöttségének vezetőjét.

Az amerikai vendég, és az államfő a Román Nemzeti Bank (BNR) megalapításának130. évfordulója alkalmából rendezett bukaresti ünnepségen vett részt az elmúlt napokban a román fővárosban, de ezt az alkalmat felhasználta arra is, hogy a hétvégén tanácskozzon Emil Boc miniszterelnökkel és Gheorghe Ialomitianu új pénzügyminiszterrel.

A Basescuval folytatott megbeszélés után az államfő nyilatkozatában jelezte: októberben az IMF küldöttségével együtt alaposan elemezni fogják a román gazdaság problémáit. Akkor majd eldől az is - mondta -, hogy a jelenlegi hitelmegállapodás kiterjesztése jelenti-e a megoldást, avagy esetleg egy elővigyázatossági hitelről szóló egyezség lenne a járhatóbb út.

Az IMF vezetősége szeptember végén fogja értékelni a Románia helyzetére vonatkozó jelentést, a szervezet küldöttsége pedig októberben érkezik ismét Bukarestbe, hogy folytassa a tárgyalásokat a kormánnyal. Mostanáig Románia 10,7 milliárd eurót kapott a Nemzetközi Valutaalaptól, amely a készenléti szerződés értelmében összesen 13,6 milliárd eurót folyósít Romániának. Az Európai Unió és a Világbank által nyújtott hitellel együtt a kapott összeg mintegy 20 milliárd euróra rúg.

Egy esetleges újabb hitelfelvétellel kapcsolatban Jeffrey Franks elmondta: a gazdasági és pénzügyi reformokat folytatni kell 2011-ben és 2012-ben is, bár az elkövetkező két évben szerinte nem lesz szükség olyan szigorú megszorító intézkedésekre, mint az idén. A szükséges teendők között Franks a közszféra és a társadalombiztosítási rendszer átalakítását, valamint a közkiadások lefaragását említette.

Franks augusztus elején az IMF, az Európai Unió és a Világbank szakembereiből álló küldöttséggel járt Bukarestben, akkor azt vizsgálták, teljesítette-e az ország a feltételeket ahhoz, hogy megkaphassa a többoldalú nemzetközi hitelegyezmény újabb, 914 millió eurós részletét.

Akkor az IMF úgy becsülte: a román gazdaság teljesítménye az idén 1,9 százalékkal romlik az előző évhez képest, a jövő évben azonban már 1,5-2 százalékos növekedést is lehetségesnek tart. A román ipar és az export is bővül, de a belföldi fogyasztás még mindig alacsony és csökkenő tendenciát mutat.  

A hitelezők szerint Románia teljesíteni tudja az idei évre kitűzött, a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százalékát kitevő államháztartási hiánycélt, akárcsak a jövő évi GDP-arányos 4,4 százalékos deficitet anélkül, hogy újabb változtatásokat kellene végrehajtani az adópolitikában. Ehhez azonban a román kormánynak 2011-ben is alkalmaznia kell az idén meghirdetett megszorításokat. Fontosnak nevezték ugyanakkor, hogy a kormány hajtsa végre a közalkalmazotti bérezési rendszer reformjának második szakaszát is, és legkésőbb szeptember végéig fogadja el az új nyugdíjtörvény-tervezetet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!