A spanyol kormány május 12-én döntött arról, hogy csökkenti az állami alkalmazottak bérét, felfüggeszti a nyugdíjak inflációkövető emelését, valamint visszafogja a beruházásokat és a regionális kormányzatok finanszírozását. A közszolgálati béreket az idén 5 százalékkal csökkentik, jövőre pedig befagyasztják. A kormány két év alatt 15 milliárd eurót tervez megspórolni, ebből több mint 6 milliárdot az állami beruházások visszafogásával.
Az intézkedések célja, hogy az idén a GDP 9,3 százalékára csökkenjen az államháztartási hiány a tavalyi 11,2 százalékról. A tervek szerint 2011-ben 6 százalék, 2013-ban pedig már csak 3 százalék lesz a deficit. A kormányzati intézkedéseknek mindenképpen hatása lesz a munkanélküliségre, ami jelenleg is a legmagasabb az euróövezetben, 20 százalék fölötti.
A kormány eredeti várakozása szerint az idei év végére a munkanélküliség 19 százalékos lesz, de Elene Salgado pénzügyminiszter a napokban ezt felülvizsgálva azt mondta, hogy a ráta eléri a 19,4 százalékot. Úgy vélte továbbá, hogy 2011-ben és 2012-ben a munkanélküliség 16,2 százalékos lesz, meghaladva a kormány eddigi 15,5 százalékos előrejelzését.
Spanyolországban 2007 második negyedévében 1,76 millió állástalan volt, számuk az idei első negyedévben 4,6 millióra nőtt, miközben a 25 év alattiak több mint 40 százaléka munkanélküli volt. A spanyol pénzügyminiszter azzal számol továbbá, hogy a megszorító intézkedések miatt az eddig vártnál 0,5 százalékponttal kisebb, 1,3 százalékos lesz a bruttó hazai termék (GDP) jövő évi növekedése, 2012-ben 2,9 százalék helyett 2,5 százalékkal, 2013-ben pedig 2,7 százalékkal nő a gazdaság az eredetileg becsült 3,1 százalék helyett. A kormány továbbra is úgy véli, hogy idén 0,3 százalékkal csökken a GDP.
Pénteken megvonta a lehető legjobb, "AAA" államadósi besorolást Spanyolországtól a Fitch Ratings, amely szerint a spanyol gazdasági kiigazítás nehéz és elhúzódó folyamat lesz. A legnagyobb európai hitelminősítő bejelentése szerint egy fokozattal "AA plusz"-ra módosul Spanyolország hosszú futamú hazai és devizakötelezettségeinek osztályzata, stabil kilátással.
A Fitch indoklása szerint jóllehet az államadósság-ráta és az ezzel járó kamatköltségek még összeegyeztethetők az "AAA" kategóriás besorolással, a spanyol gazdaságban zajló kiigazítási folyamat azonban várhatóan nehezebb és hosszabb lesz, mint más, "AAA" szuverén adósosztályzattal ellátott országokban.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's már csaknem másfél éve megvonta Spanyolországtól az elit "AAA" besorolást, a spanyol gazdaság szerkezeti gyengeségeire hivatkozva. Az S&P idén áprilisban tovább rontotta a spanyol osztályzatot, amely ennél a cégnél most "AA", további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
MTI/Menedzsment Fórum