Kevesebb mint egy hónappal ezelőtt Rogán Antal a Fidesz frakcióvezetője a Magyar Hírlapnak adott interjújában úgy fogalmazott: "Egyetemleges, teljes körű megoldás kell, minden devizaadóst, akik a lakásukra terhelték ezeket a hiteleket, mentesíteni kell az árfolyamkockázat alól, és egyértelműen csökkenteni kell a törlesztőrészleteket és a kamatra fordított összegeket a következő év elejétől.". Mindez pedig egyértelműan azt sugallta, hogy minden olyan devizaadósnak segítenek, akiknek a fizetésképtelenségével az otthonukat kockáztatják.
Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter csütörtökön délután a jövő évi költségvetés témájában tartott sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre nyomatékosította: a lakáscélú deviza alapú hiteleseken szeretnének segíteni. Ezzel pedig 1711 milliárd forintnyi szabad felhasználású devizahitel-állományt zárnak ki a programból.
A formálódó mentőcsomaggal kapcsolatban sokat nem árult el, mindössze annyit lehetett megtudni, ami némileg új információként szolgálhatott, hogy időben elnyújtott hatású lesz. Ugyanakkor szem előtt tartják azt is, hogy a forintban eladósodottak nem járhatnak rosszabbul, mint az, aki devizahitelt vett fel és most élhet a mentőcsomag nyújtotta lehetőséggel.
A miniszter úgy véli, hogy az elmúlt időszakban elhangzott javaslatokat kár lenne kidobni az ablakon, ezeket is végiggondlják. Az árfolyamgát például egy olyan megoldás volt szerinte, melyben a Bankszövetséggel is megegyeztek, viszont nem minden olyan ügyfél élt ezzel a lehetőséggel, akinek megérte volna. Ennek okai valahol máshol keresendők szerinte. "Bármilyen megoldás születik, a pénzintézeti rendszerre történő hatása nagy mértékban függ attól, hogy a jegybank milyen mértékben vesz részt a programban.
A bankok elmúlt hetekbeli hozzáállásáról elmondta: nem használták fel megfelelő módon a rendelkezésre álló időt (november elsejei határidőig), hogy akár egyéni ügyfélsegítő programokkal, akár átfogó megoldásokkal könnyítsenek az ügyfelek törlesztésein.
Ami kimaradt a költségvetésből
4-5 adózási kérdés nincs benne sem a költségvetésben, sem az adócsomagban. Ezekről a múlt héten tárgyalt a kormány, de nem született döntés. A következő kormányülésen, jövő héten szerdán születhet döntés ezekben a kérdésekben - felelte újságírói kérdésre Varga.
Ide tartozik a luxusadó, az élelmiszerek áfájának csökkentése, valamint az illetékmentes bankkártyás fizetést.
Az ingyenes készpénzfelvétellel kapcsolatban elmondta, hogy olyan megoldás van születőben, melynél mentesítik az ügyfeleket a költségek alól, de azt is megakadályozzák egyben, hogy az így kiesett bevételt máshol ráterheljék az ügyfelekre.
Nem avatkoznak be az üzemanyagárakba
Újságírói felvetésre a miniszter tisztázta, hogy a jövedéki adócsökkentését nem tervezik annak érdekében, hogy az üzemanyagárakat csökkentsék. Az adótörvényekből is játszik, hogy szinten tartást terveznek, és ha hozzá is nyúlnának a jövedéki adóhoz legfeljebb emelnének, de ezt sem tervezik.
"Egyszerre csak egy lovat érdemes megülni" - mondta Varga. A rezsicsökkentéssel a kormány egyértelművé kívánta tenni, hogy a háztartásokon kíván segíteni, és figyelembe véve a GDP-arányos 3 százalékos hiánykorlátot, a kabinetnek ennyire van lehetősége.
A jövő évi költségvetésről
A sajtótájékoztató témája a jövő évi költségvetés volt, beszédében pedig Varga Mihály gyakorlatilag összefoglalta a legfőbb pontokat. Eszerint a költségvetést úgy készítették el, hogy a pénzügyi stabilitás megőrzése mellett a családokat is támogassák. Erre szolgál elsőként a családi adókedvezmény kiterjesztése, mellyel 260 ezer családnak segítenek jövőre. Kiemelte még a pedagógusok béremelését, a diákkedvezmény kiterjesztését is. Utóbbi egy 4 milliárd forintos program, mely lehetővé teszi, hogy a felsőoktatási hallgatók, ha gyermeket vállalnak, akkor a diákhitelüket részlegesen elengedjék, ezzel is ösztönözve a családalapítást.
A nyugdíjak megőrzik a reálértéküket, ráadásul, mivel idén jókora emelkedés következett be az alacsony inflációnak köszönhetően, ez jó alapot szolgáltat jövőre. A nyugdíjak egyébként a törvényileg meghatározott módon, a várt infláció mértékével, 2,4 százalékkal fognak emelkedni. Ez, a rezsicsökkentés, a családi adókedvezmény kiterjesztése Varga szerint hozzájárul a háztartások növekvő fogyasztásához is, ami a belső kereslet növekedésén keresztül támogatja a GDP-növekedést is. Utóbbit illetően 2 százalékos a prognózisa a kormánynak a 2,9 százalékos hiánycél tartása mellett.
mfor.hu