2009. decemberben a fogyasztói árak az előző hónaphoz viszonyítva összességükben nem változtak, 2008. decemberhez viszonyítva 5,6 százalékkal növekedtek. Az elmúlt évben, átlagosan 4,2 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint 2008-ban - közölte csütörtök reggel a KSH.
Kicsit olcsóbbak lettek az élelmiszerekEgy hónap alatt – 2009. novemberhez viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,2 százalékkal csökkentek. Árcsökkenés volt megfigyelhető az étolaj (8,0 százalék), a szalámi, szárazkolbász, sonka (3,5 százalék), a cukor (2,9 százalék), a liszt (2,3 százalék), a baromfihús (1,8 százalék), valamint a sertéshús (1,5 százalék) esetében.
Növekedett a sajt (4,6 százalék), a tojás (2,4 százalék), az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) (1,7 százalék) és a tej (1,4 százalék) ára. A legnagyobb mértékben a háztartási energia drágult (0,8 százalék), ezen belül az elektromos energia ára 4,6 százalékkal nőtt, a távfűtésé azonban 11,6 százalékkal csökkent.
A szolgáltatások körében kis mértékű áremelkedés (0,1 százalék) volt megfigyelhető. A szeszes italok, dohányáruk ára összességében nem változott az előző hónaphoz képest. Árcsökkenés következett be a ruházkodási cikkek (0,4 százalék) és az egyéb cikkek (0,3 százalék) esetében, ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 1 százalékkal csökkent. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.
Tizenkét hónap alatt, 2008. decemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,9 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a csokoládé, kakaó 9,8, a tojás 9,2, a párizsi, kolbász 8,8, valamint a házon kívüli étkezés 7,1 százalékkal. Árcsökkenés következett be az étolaj (20,4 százalék), a tej (6,1 százalék) és a liszt (4,8 százalék) esetében.
Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 10,2 százalékkal drágultak az egyéb cikkek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 18,8 százalékkal, a gyógyszer, gyógyáru 8,3 százalékkal drágult. Szintén átlag feletti (10 százalék) volt az áremelkedés a szeszes italok, dohányáruk, valamint a szolgáltatások (5,8 százalék) esetében. Ez utóbbin belül a szemétszállítás 15,6, a vízdíj 11,6, a csatornadíj 11,5 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkek (4 százalék) és a háztartási energia (2,7 százalék) körében átlag alatti volt az áremelkedés, ez utóbbin belül az elektromos energia ára 15,9 százalékkal nőtt, a távfűtés ára 15,1 százalékkal, a vezetékes gázé 4,4 százalékkal csökkent. A ruházkodási cikkek esetében kis mértékű áremelkedés (0,1 százalék) következett be.
Nem volt nagy meglepetés"Az éves adat nem okozott komoly meglepetést, a 4,2 százalékot már be lehetett lőni korábban nagyjából. A hó/hó adatban annyi meglepetés volt, hogy én arra számítottam, hogy a szezonalitás miatt kicsit emelkedni fog az élelmiszerek ára" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. Az elemző úgy véli, hogy valószínűleg a kereseti korlát miatt nem emelkedett végül az élelmiszerek ára az év végén.
"Annyiban meglepetést okozott az adat, hogy az év közepén még 8 százalék körüli inflációt prognosztizáltunk decemberre az áfaemelés miatt, azonban az már hónapok óta tudott volt, hogy a kereskedők csak minimálisan építették be áraikba az adóemelést" - tette hozzá Suppan Gergely.
Februártól indulhat meredeken lefeléAbban szinte minden elemző egyetért, hogy hamarosan csökkenni fog az infláció. A TakarékBank szakembere szerint januárban a benzinár emelkedése még megdobhatja a statisztikát, azonban februártól meredeken esni kezdhet az adat. "Hiába tolták el a MÁV és a BKV tarifaemelését februárra, az egyéb folyamatok, például a távhő áfájának csökkenése azt kompenzálni fogják" - véli az elemző.
Korábban arról lehetett hallani, hogy a benzinár szárnyalása begyűrűzhet egyéb területekre is, és általános drágulást hozhat, Suppan szerint azonban ez nem valószínű. "A keresleti korlát miatt a drágulást nem tudják átterhelni a vásárlókra, inkább hagyják csődbe menni a céget" - véli.
A TakarékBank szakértője szerint júliustól akár 3 százalék alatt is lehet az infláció, hiszen akkor kipörög a tavalyi áfaemelés gyenge hatása is. "Az egyetlen felfelé mutató kockázat az olajárak emelkedése, nem tudni, ez meddig fog tartani. Azonban ha még egy kicsit erősödni tudna a forint, akkor az ellensúlyozni tudná ezt" - hangsúlyozza az elemző.
Beke KárolyMenedzsment Fórum