Irigyelhetjük a szlovákokat és a románokat
A magyar GDP 1,5 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben 2010 hasonló időszakához képest, míg az előző három hónaphoz képest 0,5 százalékos volt a növekedés az első becslés szerint. Az Eurostat adatai szerint a teljes Európai Uniót tekintve ez a középmezőnyre elég, a közép-európai régióban viszont kevesen teljesítettek nálunk gyengébben.
A régió királyai ezúttal a románok lettek, náluk ugyanis év/év alapon 4,5 százalékkal nőtt a GDP, míg a második negyedévhez képest 1,9 százalékos volt a bővülés. Lényegesen jobban teljesített nálunk Szlovákia is, északi szomszédunknál 3,2 százalékos volt a bővülés tavalyhoz képest. Negyedéves alapon azonban ők csak egy hajszállal előztek meg bennünket 0,7 százalékos növekedésükkel.
Az éves növekedés tekintetében nagyságrendileg egy szinten vagyunk Csehországgal és Bulgáriával. Prágában hozzánk hasonlóan 1,5 százalékos növekedésről szól az első becslés, míg Szófiában be kellett érni 1,3 százalékos gazdasági növekedéssel. Negyedéves alapon mindkét országban stagnált a gazdaság, vagyis ebben a tekintetben mondhatjuk azt, hogy jelentősen rájuk vertünk. Ausztria 2,8 százalékos gazdasági növekedést regisztrált a harmadik negyedévben.
Több régiós ország szokás szerint később közli növekedési adatait, így egyelőre nem tudni, mennyivel nőtt a lengyel és a szlovén gazdaság. Az előző negyedéveket vizsgálva az esélytelennek tűnik, hogy a lengyeleket lepipáltuk volna, ugyanakkor a szlovén gazdaság már a második negyedévben is lassabban nőtt a magyarnál.
Leszakadóban a görögök, a csillagokban járnak a baltiak
A teljes Uniót tekintve a három legnagyobb növekedési ütemet a balti országok tudhatták maguknak a harmadik negyedévben is. A válság kezdetén hatalmasat zuhant balti gazdaságok közül július és szeptember között kiemelkedtek az észtek, akik tavalyhoz képest 7,9 százalékos növekedést produkáltak. Litvánia gazdasága 7,2 százalékkal, Lettországé pedig 5,3 százalékkal tudott bővülni. Negyedév/negyedév alapon a 0,8 százalékos észt növekedés elmaradt az 1,3 százalékos litván és lett adattól.
A kontinens sereghajtója továbbra is Görögország. Az adósságválság által leginkább sújtott tagállam éves összehasonlításban 5,2 százalékos zuhanást produkált, rajtuk kívül csak Portugália és Ciprus mutatott csökkenő GDP-t. Az olaszok egyelőre nem közölték a harmadik negyedéves adatukat, míg Spanyolország gazdasága 0,8 százalékkal erősödött tavalyhoz képest.
A Magyarország szempontjából fontos kereskedelmi partnerek közül érdemes még kiemelni a német gazdaság 2,6 százalékos bővülését, illetve a franciák 1,6 százalékos növekedését. Negyedéves összehasonlításban a németek 0,5, a franciák pedig 0,4 százalékkal nőttek. Eközben Nagy-Britannia GDP-je éves és negyedéves összehasonlításban is fél százalékos bővülést mutatott.
Az EU és az eurózóna átlagát vizsgálva az mondható, hogy Magyarország egy kicsivel jobban teljesít mindkettőnél. Mind az EU27, mind pedig az EU17 országai átlagosan évi 1,4 százalékkal, negyedéves szinten pedig 0,2 százalékkal bővültek. Ugyanakkor azt érdemes kiemelni, hogy ezeket a számokat jelentősen rontja a görögök és a portugálok rossz teljesítménye, vagyis azok az országok, ahova mi fel szeretnénk zárkózni, továbbra is előttünk járnak.
Beke Károly
mfor.hu