A szezonálisan és munkanaphatásoktól megtisztított – így havi alapon összehasonlíthatóvá tett – KSH-adatok szerint ugyanis februárban 0,3, januárban pedig 2,9 százalékkal bővült az ipar a megelőző hónaphoz képest.
A magyar gazdaság teljesítményét 22,8 százalékban meghatározó ipari termelés így nagy valószínűség szerint pozitív irányban fog hozzájárulni a negyedéves GDP-számokhoz (negyedév/negyedév alapon). Bár kétségtelen, hogy a márciusi adatok még nem állnak rendelkezésre, de a feldolgozóipari beszerzési menedzserindex márciusban is élénkülést jelzett előre.
Éves összevetésben ugyanakkor – elsősorban a tavalyi utolsó negyedév teljesítménye miatt – az ipari termelés munkanaphatással kiigazítva még 1,1 százalékos visszaesést mutat. Ennél kisebb zsugorodási ütemre szeptember óta nem volt példa. Ha hó per hó alapon folytatódik az emelkedés, akkor a tavalyi magas bázisnak köszönhetően ha márciusban még nem is, de áprilisban mindenképpen éves összevetésben is pluszos lehet az index. (Hasonlóan pozitív változás várható a kiskereskedelemben is, lásd: Jön a fordulat? 8 hónapja a legkedvezőbb adat)
A KSH által ma közölt ipari adatok közül a nyers számok brutális, 5,4 százalékos visszaesést mutatnak, de ebben a tavalyi szökőévnek van kiemelkedő szerepe. Hiszen míg idén 20, addig tavaly 21 munkanap volt az év második hónapjában, ami önmagában véve 4,7 százalékos visszaesést indukált.
mfor.hu