5p

A három nagy hitelminősítő intézetből kettő tevékenysége vasúti befektetések elemzésével indult a XX. század fordulóján. Mára a nemzetközi tőkepiacok "megmondó" szervezetei lettek. A Standard & Poor's, a Moody's és a Fitch Ratings története.

1860-ban az amerikai Henry Varnum Poor úgy érezte, az Egyesült Államokban már annyi vasút és csatorna van, hogy a lakosság nehezen nélkülözhet egy átfogó művet "A vasutak és csatornák története az Egyesült Államokban" címmel, amelyet meg is írt, bőven taglalva a vasutak és a csatornák pénzügyi és működési helyzetét.

Ennek sikerét látva, fiával együtt hamarosan megalapította az H.V. and H.W. Poor Co.-t, amely évente frissített adatokat közölt a vasutakról és a csatornákról. Több mint negyven évvel később, 1906-ban Luther Lee Blake megalapította a Standard Statistics Bureau-t, amely pénzügyi adatokat, statisztikákat szolgáltatott más cégekről, csak a vasút- és a csatornatársaságokról nem.

A két cég 1941-ben egyesült Standard & Poor's Corp. (S&P) néven. A céget 1966-ban megszerezte a The McGraw-Hill Companies tankönyvkiadó-csoport, és a világ legnagyobb hitelminősítője azóta is e keretben működik. Tavaly az S&P száz országban 32 billió dollárnyi adósságeszközre tartott fenn minősítést, 870 ezer új, illetve átminősítést adott ki, és ezzel 2,61 milliárd dollárral járult hozzá a The McGraw-Hill Companies 5,95 milliárd dolláros bevételéhez. Az S&P magáncégeket díjazás ellenében, államokat ingyen minősít, csakúgy, mint versenytársai.

A hitelminősítő ipar szoros második helyezettje, a szintén amerikai Moody's Investors Service tavaly 1,797 milliárd dollár bevételre tett szert. Ezt a céget 1909-ben alapította John Moody pénzügyi szakember, furcsamód szintén egy "Vasúti befektetések elemzése" című könyv megjelentetésével. Elsőnek alkalmazott betűket, illetve betűsorokat a vasúti részvények és kötvények besorolására. A cég 1914-ben részvénytársasággá alakult,  és 1924-re már minősítette majdnem a teljes amerikai kötvénypiacot.

A Moody's 1975-ben még csak három országot minősített, ma már több mint százötvenet. Az S&P-é és a Moody'sé a világ minősítőpiacának mintegy 80 százaléka.

A szakma erős harmadik helyezettje a Fitch Ratings, amelynek elődjét, a Fitch Publishing Company szakkönyvkiadó vállalatot 1913-ban alapította a szintén amerikai John Knowles Fitch New York-i virágárus és önképző hirdetési és pénzügyi szakember. A cég eleinte napi és heti statisztikákat adott ki a New York-i értéktőzsdéről és általában az amerikai és a kanadai vállalati értékpapírokról, a többiektől eltérően már kezdetben sem csak vasútiakról.

Több átalakulás, piaci terjeszkedés és profilbővítés után a Fitch Ratings több mint tíz éve a francia Fimalac pénzügyi szolgáltató és ingatlankezelő csoport tulajdonában van. Bevétele messze elmarad a többiekétől, hiszen az egész Fimalac csoport bevétele 559,1 millió euró volt az előző pénzügyi évében. "Francia kapcsolata" miatt a Fitch Ratingset tartják az "európai hitelminősítőnek", bár székhelye New Yorkban és Londonban van.

E három cég meghatározó jelentőségét az adja, hogy ők voltak - és sokáig maradtak is - az első három, amelyek 1975-ben megkapták az Egyesült Államokban az "országosan elismert statisztikai osztályozó szervezet" (NRSRO) címet. Ez azt jelenti, hogy az adósságkibocsátókra és értékpapírokra adott osztályzataik iránymutatók a pénzügyi szolgáltatók számára hitelező és befektető tevékenységük prudenciális szabályozásában, és ennek betartását az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) ellenőrzi.

A nagy hitelminősítőket sok bírálat érte a válság kirobbanása óta. Sokan vélik, hogy a megrendelők által fizetett minősítések rendszere visszaéléshez, összefonódáshoz, korrupcióhoz vezethet, hogy a szuverén adósok (államok) minősítése önkényes, hogy a minősítés módszertana egyoldalú és elavult, amennyiben a jó hitelképesség végső mércéje a minél kevesebb adósság, és nem pedig az adósság megtérülése a minősítő cégek szemében. A hitelminősítők esküsznek, hogy eljárásuk nyílt, bárki számára átlátható és ellenőrizhető, mentes bármiféle részrehajlástól. Konkrét vádakat soha sehol sem sikerült rájuk bizonyítani.

Mindez azonban nem oszt, nem szoroz, a döntő mozzanat az, hogy a világ teljes tőkepiaci tőkeértéke közel 170 billió dollár az 1990-es 42 billió dollár helyett. A klasszikus bankhitel szerepét nagyrészt átvette a tőkepiac, ahol egymást nem ismerő ügyfelek adják-veszik a pénzt, kibocsátott értékpapírok formájában. Ebben a kavalkádban az egyetlen fogódzó a hitelminősítő által adott hitelképességi osztályzat. Nincs kivel megbeszélni a hitelfeltételeket, mert a hitelek többségét nem bankok adják, hanem befektetők, akiknek száma minden időpillanatban sokszáz millió: befektetni való pénzüket a befektetési alapok kezelői osztják szét az adósok között.

Ám éppen mivel nem a saját pénzükkel gazdálkodnak, az alapkezelők működése szabályozott, és pénzkiutalásuk engedélyezésének alapja a hitelminősítés. Az amerikai NRSRO-módszer a gyakorlatban elterjedt az egész fejlett világban. Akinek a minősítése lecsúszik az S&P-nél, a Moody'snál, illetve a Fitchnél, az számos alaptól vagy alaprésztől többé nem kaphat pénzt semmi áron, másoktól meg csak magasabb áron. Nem azért, mert az alapkezelők szőrösszívűek, hanem mert erre szorítja őket cégük szabályzata és a felügyeleti ellenőrzés.

Magyarország devizafinanszírozásában normális időkben - IMF/EU-hitelcsomag nélkül számolva - 20 százalék alatt van a bankhitel aránya, a többi a nemzetközi tőkepiacról származik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!