3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kormányra kerülésük esetén különadót rónának ki a bankokra a brit konzervatívok, akár egyoldalúan, nemzetközi együttműködés nélkül is - mondta szombaton az ellenzéki brit Konzervatív Párt vezetője.

David Cameron egy londoni választási rendezvényen kijelentette: az új adó célja az lenne, hogy "az adófizetők visszakapják pénzüket", amelyet a bankok kisegítésére fordítottak. Hozzátette: Nagy-Britannia a világ legnagyobb banki mentőprogramját hajtotta végre, ezért "nem lehet úgy tenni, mintha semmi sem történt volna". Cameron az amerikai elnök, Barack Obama által bejelentett banki különadó-tervekre hivatkozott, felidézve: Obama is megígérte, hogy az amerikai adófizetők "visszakapnak minden centet", amelyet a bankok kisegítésére költöttek a költségvetésből. "Miért lenne ez nálunk másképp" - tette fel a kérdést a toryk miniszterelnök-jelöltje.

A munkáspárti brit kormány is jó ideje dolgozik a banki különadó tervén, de hivatalos álláspontja az, hogy ennek bevezetését globálisan össze kell hangolni. Gordon Brown miniszterelnök a múlt héten, egy londoni üzleti rendezvényen kijelentette: nem szabad elfelejteni, hogy az adófizetők mentették meg a bankrendszereket az összeomlástól, és a brit kormány biztosítja, hogy az adófizetők vissza is kapják a beavatkozás költségeit. Ha azonban ez nem nemzetközi szinten összehangolt módon történik, annak az a kockázata, hogy a bankok a leglazább szabályozású piacokra helyezik át tevékenységüket. Éppen ezért a húsz vezető gazdasági erőcentrumnak (G20) nemzetközileg összeegyeztethető álláspontot kell kialakítania ez ügyben - mondta a brit kormányfő.

Nagy-Britanniában több tízmilliárd fontot költöttek a költségvetésből a pénzügyi válság elhatalmasodása nyomán súlyosan megrendült helyzetű hazai bankok megmentésére. Ennek eredményeként jelenleg több brit nagybank többségi állami tulajdonban van, amire évtizedek óta nem volt példa. A csillagászati összegeket felemésztő gazdaságösztönzés és banki tőkepótlás nyomán a hazai össztermékhez (GDP) mért brit államháztartási deficit a kormány jelenleg érvényes előrejelzése szerint eléri a 12,6 százalékot a márciussal záruló idei pénzügyi évben. A vártnál kedvezőbb februári költségvetési adatok elemzők szerint azt sugallják, hogy a tényleges hiány ennél valamivel kisebb lehet, de a GDP-arányos idei deficit jó eséllyel mindenképpen példátlan lesz a modern brit gazdaságtörténetben.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Standard & Poor's az idei brit pénzügyi év költségvetésének bejelentése után stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehetséges legjobb, "AAA" szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi államháztartási folyamatok korrekciója nélkül a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!