A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa nem változtatott a jegybanki alapkamat 7,50 százalékos szintjén hétfői ülésén. Mint az intézmény elnöke, Simor András elmondta a tanács elé került egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat is, de meglehetősen egyértelmű döntés született a kamattartás mellett. A lépés megfelel az előzetes elemzői várakozásoknak.
A testület, az ülését követően kiadott közleményében az inflációs várakozásokkal és a nemzetközi tőkepiacokkal kapcsolatos kockázatokkal indokolta döntését. Hozzáteszik: a kamatszint mérséklésére abban az esetben nyílik lehetőség, ha a gazdasági folyamatok arra utalnak, hogy csökken a várakozásokon keresztül tovább gyűrűző inflációs hatások veszélye, és a nemzetközi pénz- és tőkepiaci tendenciák a magyar gazdaság számára kedvezőbben alakulnak.
A tanács az idén és jövőre is a célnál magasabb inflációt vár, továbbra is úgy vélik azonban, hogy az, 2009-re, a 3 százalékos cél közelébe mérséklődhet. Megjegyzik, hogy a novemberi kamatdöntő ülés óta napvilágot látott gazdasági adatok nem változtattak érdemben a gazdasági folyamatok megítélésén.
A költségvetés konszolidációját célzó intézkedések, valamint az elmúlt időszak költségsokkjai 2007-ben és 2008-ban a célnál számottevően magasabb inflációt és a potenciálistól elmaradó növekedést eredményeznek - jegyzik meg. A monetáris tanács arra számít, hogy a gazdaság lassú növekedése fékezni fogja az inflációs nyomást, így a költségsokkok elsődleges hatásainak kifutásával az infláció 2009-re a 3 százalékos cél közelébe mérséklődhet. Az inflációs várakozások esetleges emelkedése azonban továbbra is felfelé mutató kockázatot jelenthet.
Az ülést követően Simor András úgy nyilatkozott, hogy a Magyar Nemzeti Bank inflációs szempontból jövőre 7,7 százalékos béremelkedést tart kívánatosnak. Ez a 7,7 százalékos béremelkedés 5 százalékos jövő évi átlagos infláció és 2,7 százalékos termelékenység növekedés mellett indokolt - magyarázta az MNB álláspontját az elnök.
Simor András elmondta azt is, hogy az utóbbi években általában az Országos Érdekegyeztetési Tanácsban kialakult megállapodásnál 1,5-2 százalékponttal magasabb bérnövekedés valósult meg, így a 7,7 százalékos említett béremelkedés csak 6 százalék körüli bérmegállapodást tesz lehetővé.