A Pénzügyminisztérium honlapján olvasható dokumentum szerint a megváltozott gazdasági feltételek és prognózisok miatt bővültek az Európai Unió által nyújtott támogatáshoz kapcsolódó kiegészítő egyetértési megállapodás gazdaságpolitikai kritériumai is, az ebben foglaltak teljesítését a támogatás negyedik részletének lehívása előtt ellenőrzi az EU. Ezek szerint az idei eredményszemléletű (ESA) hiánycél a GDP 2,9 százalékáról 3,9 százalékára emelkedik, a központi kormányzati alrendszer pénzforgalmi hiánycélja ennek megfelelően a GDP 3,8 százaléka lesz.
Feltétel 2009-re a tavasszal bejelentett - 2009-ben a GDP 0,6 százalékát kitevő - kiegészítő kiadáscsökkentő csomag maradéktalan végrehajtása. A GDP 0,35 százalékának megfelelő csökkenést eredményező, az Országgyűlés által - többek között a 13. havi nyugdíj második részének eltörlését tartalmazó - a nyugdíjreform intézkedésekről, valamint a táppénz mértékének csökkentésről hozott döntésein túl, további hiánycsökkentő intézkedéseket is tartalmaznak. Ilyen a közszféra bérkompenzáció második részének megfelezése, valamint az új lakás vásárlásával kapcsolatos támogatási rendszer teljes eltörlése július 1-jén.
A vártnál magasabb bevételeket a hiány csökkentésre kell fordítani, amennyiben a ciklikus feltételek nettó költségvetési nyereséget eredményeznének. A 2010-re vonatkozó feltételek között szerepel a közszféra 13. havi fizetésének eltörlése, amely tartóssá teszi a 13. havi fizetés 2009-ben történő ideiglenes felfüggesztését, továbbá 2010-ben a közszféra bértömegének nominális befagyasztása.
A tömegközlekedésre vonatkozó költségvetési előirányzatból tervezett 40 milliárd forint tartós megtakarítást megalapozó intézkedéseket is el kell fogadni, elsősorban az államvasutat érintő transzferekre vonatkozóan. Kritérium a tervezett költségvetési intézkedéseknek a 2010. évi költségvetésbe való teljes beépítése, amelyek célja annak biztosítása, hogy a hiány 2009-ről 2010-re csökkenő tendenciát mutasson, jövőre a GDP 3,8 százalékát ne haladja meg. Előírás a költségvetés készítésének, valamint a költségvetés ellenőrzésének és nyomon-követésének - a Költségvetési Tanáccsal és az illetékes országgyűlési bizottságokkal egyeztetett - szeptember végéig elvégzendő felülvizsgálata is.
A dokumentum előrehaladást ír elő a pénzügyi szektor szabályozása és felügyelete területén, különösen a magyar betét-garancia rendszer módosítását célzó törvényjavaslat jóváhagyásával, valamint a pénzügyi stabilitásról szóló törvény módosításával. A kormány április 21-én közzétett új programjával összhangban feltétel, hogy a törvényjavaslatokat az Országgyűlés fogadja el. Ezek célja a szociális támogatási rendszer pénzügyi fenntarthatóságának további javítása, amelynek részét képezi a családi pótlékra jogosultság 23 évről 20 évre való leszállítása, a készpénzben biztosított gyermekgondozási díj időtartamának csökkentése is, legfeljebb két évre.
A szociális támogatási rendszer további karcsúsítását szolgáló megfelelő rendeleteket kell elfogadnia a kormánynak, egyebek között a gáz- és távfűtési támogatás 2010. évi további szűkítése, valamint a háztartások iskolai étkeztetéshez való hozzájárulásának növelése. Az önkormányzati kiadások 120 milliárd forintos csökkentéséhez szükséges kormányintézkedéseket meg kell hozni, valamint a vonatkozó törvényeket az Országgyűlésnek el kell fogadnia.
A munka és a potenciális növekedést serkentő adóék csökkentését célzó bevétel-semleges adóreform elfogadása is szerepel a feltételek között: a társadalombiztosítási hozzájárulás, valamint a személyi jövedelemadó csökkentésével az adósávok tágításával, valamint a fogyasztást terhelő és vagyonadók növelésével. A magyar kormánynak havi jelentésekben kell ismertetnie előrehaladását a gazdaságpolitikai kritériumok teljesítésében.
A Kiegészítő Egyetértési Megállapodást az Európai Unióval (EU) június 11-én írták alá, amelynek alapján Magyarország lehívhatja nemzetközi finanszírozási csomag európai uniós részének harmadik részletét. A hitelrészlet folyósítására a hónap végéig sor kerül.
Magyarország még az elmúlt év végén állapodott meg az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutalappal (IMF) egy 20 milliárd euró összegű finanszírozás csomagról. A pénzügyi támogatást négy részletben fizetik ki: az első 2 milliárd euró összegű részlet folyósítása 2008. december 9-én, a második 2 milliárd euró összegű részlet folyósítása 2009. március 26-án megtörtént.