3p

Zsiday Viktor alapkezelő a Fed tegnapi döntése mellett a forint árfolyamának lehetséges alakulására is kitért legfrissebb írásában.

A Fed azt csinál, amit akar. Nagyjából ennyit mondtak el tegnap az amerikai jegybank ülése után. A korábbi nevesített, kvantifikálható célszámok helyett új feltételekhez kötötték a kamatemelést: gyakorlatilag akkor emelnek, amikor majd úgy érzik, hogy emelni kell, és számos változót fognak figyelembe venni. Ezt a piac úgy vette, hogy akár kamatot is emelhetnek, különösen mivel Yellen elmondta, hogy idén kivezetik a pénznyomtatást, és utána "kb. 6 hónappal" elindulhat a kamatemelés. Persze ez nem jelent abszolút semmit, lehet, hogy hamarabb, lehet, hogy később lesz, semmiféle elköteleződés nem látszik a jegybank részéről. Azt csinálnak, amit jónak látnak, semmiféle konkrét indikátor nem kap egyedi, többit kizáró jelentőséget. Innentől nehéz lesz okosnak lenni, azzal kapcsolatban, hogy mit tesz a Fed. Valószínűleg teljesen adatfüggő lesz: éppúgy, mint bárki más piaci megfigyelő, a gazdaság teljesítményét fogja nézni, és ha az USA erősebb lesz akkor hamarabb lesz kamatemelés, ha gyengébb, akkor később. Marad tehát a spekulálás az amerikai gazdaság erejét illetően, ez fogja meghatározni ugyanis a kamatpályát. Ha tippelnem kell (nyilván ezt piaci szereplőként nem kerülhetem el), akkor azt mondanám, hogy a gazdaság erősebb lesz a vártnál, és hamarabb lesz kamatemelés, akár már 2014 végén.

Forint: nem jó hír az amerikai kamatvárakozások megugrása a feltörekvő világnak, így nekünk sem, de úgy látom, hogy a mágikus 315-ös zónán nem akarja az MNB (legalábbis a választások előtt!) átengedni a forintot, úgyhogy lehet, hogy égetni kell a cél érdekében egy kicsit a devizatartalékból (vagy nem is olyan kicsit, majd április elején kiderül mennyit kellett). A választások után meg ha változatlan a környezet, akkor mehet a forint útjára, amerre tetszik neki. Addig tartani kell a frontot bármi áron, egy lépést se hátra (//en.wikipedia.org/wiki/File:Voennaia_marka_Ni_shagu_nazad!.jpg)

Részvénypiacok: A nullkamat és gazdasági növekedés együttese a legjobb, ami egy részvénypiaccal történhet, az elmúlt évek nagy menetelése ennek köszönhető. nagy kérdés, hogy az alacsony kamatokban lesz-e rövid távon változás. Úgy tűnik nem, a Fed szép lassú lépésekben halad, így folytatódhat a jelenlegi trend.

Devizák: a nagy csinnadratta ellenére a dollár nagyon gyenge - különösen az euróval szemben. A nagy folyó fizetési mérleg hiány folyamatosan dolgozik...

Árupiacok: a soft-commodity szegmens sokat emelkedett (lásd: //bigcharts.marketwatch.com/quickchart/quickchart.asp?symb=DBA&insttype=Fund ), az inflációt elmúlt 1-2 évben alaposan leszorító élelmiszerárcsökkenés megállni látszik. Mivel a monetáris politikai inflatórikus , az árupiacok oldaláról pedig a jövőben az eddigivel szemben inkább inflációs mint deflációs nyomás jöhet, nem lenne meglepő a vártnál magasabb infláció már 2014 második félévétől.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!