4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A végtörlesztésnek és az erősödő forintnak köszönhetően rég nem látott szintre csökkent januárban a háztartások devizahitel-állománya. Egészen pontosan 2008 ősze óta nem volt ilyen kevés a hitelünk, egyetlen hónap alatt több mint 700 milliárd forinttal csökkent az állomány. Mfor.hu-háttér.

Beindultak a végtörlesztők és a forint is erősödött

Január végén a háztartásoknak összesen 4769,9 milliárd forintnyi devizahitele volt, ez 732 milliárd forinttal volt alacsonyabb a decemberi összegnél - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerda reggel közölt statisztikájából. A mostaninál kevesebb háztartási devizahitel utoljára 2008 szeptemberében volt, míg a lélektani 5000 milliárd forintos határ alatt legutóbb 2008 novemberében jártunk.

A több mint 700 milliárd forintos csökkenés egy hónap alatt két fő okra vezethető vissza: egyrészt januárban volt csúcson a kedvezményes árfolyamon való végtörlesztés, a határidő lejárta előtt a lehető legtöbben szerettek volna élni a lehetőséggel. Ez összesen 413,7 milliárd forinttal csökkentette a hitelállományt 2012 első hónapjában. A másik nagy tétel a forint erősödésének volt köszönhető, az árfolyamhatás miatt 254,4 milliárd forinttal mérsékelődött a hitelállomány. Ezek mellett volt egy kisebb tétel is, ami a rendszeres havi törlesztőrészleteket jelentette, ez januárban 62 milliárddal csökkentette a hitelállományt.

A jegybank által közölt adatokból az is látszik, hogy sok ügyfél lényegében forintra váltotta hitelét, hiszen a forinthitelek állománya majdnem 130 milliárd forinttal emelkedett decemberhez képest. Ebből a növekedésből 122,2 milliárd forintot tettek ki az úgynevezett kiváltó forinthitelek, melyeket a végtörlesztés céljából nyújtottak a bankok, illetve 5,4 milliárd forint volt az új hitelfelvétel.

Szintén a végtörlesztéssel függhet össze a háztartások betétállományának csökkenése, hiszen akink volt megtakarítása, az igyekezett azt is felhasználni a kedvezményes árfolyamú törlesztéshez. A lakosság forintbetéteinek állománya 154,7 milliárd forinttal csökkent decemberhez képest, vagyis ennyivel többet vettek ki a bankokból, mint amennyi az új betételhelyezés volt. A devizabetétek állománya összesen 108,5 milliárd forinttal mérséklődött egy hónap alatt, ezen belül 61,4 milliárdot az erősödő forint miatt buktak az ügyfelek, 47,1 milliárd forint pedig a tranzakciók miatt tűnt el.

A cégeknek nem volt végtörlesztés, de ők is örülhettek

Számottevően csökkent a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya is januárban, bár számukra nem volt lehetőség a kedvezményes árfolyamú törlesztésre, így a vállalati szektor csak a forint erősödésében bízhatott. A hónap végén 4276,2 milliárd forintnyi devizahitelük volt a nem pénzügyi vállalatoknak, ez több mint 300 milliárd forintos csökkenést jelentett decemberhez képest. Ezen belül 260,3 milliárd forintnyi állomány a forint erősödése miatt tűnt el, míg 62,6 milliárddal a havi törlesztőrészletek csökkentették a hitelállományt.

A vállalatok forinthiteleinek állománya kismértékben emelkedett, az átértékelődés és egyéb változás 7,1 milliárd forintos csökkenést jelentett ugyan, viszont tranzakciók miatt 42,8 milliárddal nőtt az állománya. Vagyis összességében 35,7 milliárd forinttal volt több forinthitelük a cégeknek, mint 2011 végén.

Érdekesség, hogy a vállalati szektorban is tapasztalható volt az intenzív betétkivonási hullám, hiszen forintbetétekből 189,8 milliárd forinttal többet vettek ki januárban, mint amennyi az új elhelyezés volt. A devizabetétek állománya 24 milliárddal emelkedett a tranzakciókból eredően, a forint erősödése azonban 84 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

Vették a bankok az állampapírokat

Az MNB által közölt adatok a hitelintézeti szektor összevont mérlegére vonatkoznak, ezért további érdekességekre is fény derül ezekből. Kiderül például az, hogy januárban a bankok kifejezetten aktívak voltak az állampapírpiacon, hiszen kötvényállományuk a decemberi 3173,6 milliárd forintról 3239,9 milliárdra emelkedett. Ezen belül az átértékelődés és egyéb hatások 7,3 milliárdos csökkenést, a tranzakciók, vagyis új állampapír-vásárlások viszont 73,6 milliárdos emelkedést indokolnak.

A központi kormányzat betéteit vizsgálva az derül ki, hogy az összeg kismértékben csökkent decemberhez képest részben átértékelődés, részben pedig tranzakciók miatt. A kormányzat forintbetéteit másfél milliárd forinttal csökkentették a tranzakciók, így 129 milliárd forintot tettek ki, míg a devizabetétek 165,5 milliárdos állománya decemberhez képest 10,7 milliárddal csökkent a forint erősödése és 1,6 milliárddal a tranzakciók miatt.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!