A növekedési ütem a keddi bejelentés szerint nemcsak a várakozásnál, hanem az előző negyedévinél is sokkal magasabb volt: az idei második negyedévben alig 0,1 százalékos bővülést mértek a brit gazdaságban az előző három hónappal összevetve.
Az előzetes adatokat kommentáló londoni elemzők szerint azonban a vártnál erősebb harmadik negyedévi növekedés csak a második negyedévi gyengeség okainak kiesését kivető "visszapattanást" tükrözi. A Capital Economics keddi gyorskommentárja kiemeli, hogy a második negyedévi jelentős visszahúzó tényezők között volt például Vilmos herceg áprilisi esküvője is. Vilmos - Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia, II. Erzsébet királynő unokája - április 29-én kelt egybe polgári származású kedvesével, Kate Middletonnal, és a jeles esemény pénteki napjára a brit kormány munkaszünetet hirdetett.
Ráadásul a munkaszünetté nyilvánított esküvői nap miatt így két egymás utáni hétvége volt négynapos, mivel az esküvő előtti húsvéti hétvége kiegészült a nagypénteki szabadnappal, a hercegi menyegző után pedig május első hétfője következett, amely Nagy-Britanniában hagyományosan szintén munkaszünet. A brit alkalmazottaknak így mindössze három nap szabadságot kellett kivenniük ahhoz, hogy az áprilisi-májusi két négynapos hétvégével együtt 11 napig folyamatosan vakációzhassanak.
A Capital Economics szerint a magas inflációval, a folytatódó költségvetési megszorításokkal és az euróövezeti adósságválsággal jellemzett környezetben a brit gazdaság 2012 egészében várhatóan legfeljebb stagnálni fog, de növekszik annak a kockázata is, hogy Nagy-Britannia mély recesszióba süllyed jövőre, ha a valutauniós válság eszkalálódik.
E kockázat növekedésének felismerését jelezte, hogy a Bank of England - a brit jegybank - monetáris tanácsa legutóbbi kamatdöntő ülésén 75 milliárd fonttal megtoldotta a brit gazdaságba juttatott eddigi 200 milliárd fontos (70 ezer milliárd forintos) élénkítő célú likviditási injekciót, vagyis további mennyiségi enyhítésbe kezdett, miközben a 2009 márciusa óta érvényben lévő 0,5 százalékos történelmi mélyponton tartotta a jegybanki alapkamatot.
A brit gazdaság mélységi és hosszúsági rekordot döntő recessziót élt át 2008-2009-ben. A visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott, és az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit gazdaság összteljesítménye. Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a brit statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését.
A növekedés a recesszió vége óta is rendkívül vérszegény, sőt időközben volt egy negyedév - a tavalyi utolsó -, amelyben megint GDP-mínuszt mértek az előző három hónaphoz képest. A brit statisztikai hivatal kimutatása szerint abban a negyedévben 0,6 százalékkal csökkent a brit gazdaság teljesítménye a tavalyi harmadik negyedévvel összehasonlítva.
MTI