A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt első becslése szerint az idén júliusban a kivitel 18 százalékkal, a behozatal 21 százalékkal nőtt, az előbbi értéke 5,86 milliárd euró, az utóbbié 5,62 milliárd euró volt. A külkereskedelmi mérleg havi többlete 241 millió euró volt, elmaradt az egy évvel korábbitól. Január-júliusban 3,101 milliárd euró aktívumot mutatott az egyenleg.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint bár hosszú ideje először fordult elő, hogy az import dinamikája lényegesen gyorsabb volt, mint az exporté, ez a folyamat valószínűleg nem lesz tartós, azaz továbbra sincs fordulat a külkereskedelemben. Sem a fogyasztás oldaláról, sem a beruházások oldaláról nem látni ugyanis olyan fordulatot, ami indokolná, hogy az import a következő hónapokban is gyorsabban bővüljön az exportnál.
Megjegyezte, hogy a havi, közel negyedmilliárd eurós mérlegtöbblet így is jelentős, bár az elmúlt hónapokban ennek a duplájához szoktunk hozzá.
Az elemző szerint a következő hónapokban visszatérnek majd az ennél nagyobb egyhavi többletek, és az a tendencia, hogy az export gyorsabban nő, mint az import. Török Zoltán az év végére 5,5 milliárd euró aktívumot vár a külkereskedelmi mérlegben.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője kiemelte, hogy a júliusi többlet jóval kisebb lett a vártnál, mivel az import nagyobb mértékben bővült, mint az export. Hozzátette, hogy a növekedés mértéke továbbra is magas mindkét oldalon, bár ő a dinamika lassulásával számolt, mert az európai konjunktúra gyengülése miatt kevesebb megrendelés érkezik a magyar ipar felé.
Az egyhavi adat nem változtatja meg a távolabbi kilátásokról alkotott képet - mondta az elemző. Kondrát Zsolt a továbbiakban is azt várja, hogy lassulni fog mind az export, mind az import növekedési üteme - ennek a bázishatás miatt is be kell következnie egy idő után -, de havi szinten továbbra is aktívumot mutat majd a külkereskedelmi mérleg. Az MKB Bank Zrt. vezető elemzője az év végére 5 milliárd euró aktívummal számol, és jövőre is többletet vár.
MTI