A lakáshitelezést az állami kamattámogatás élénkítheti, a vállalati hitelek esetében azonban az alacsony hitelezési hajlandóság továbbra is gátja a hitelkihelyezéseknek, ami a kedvezőtlen makrogazdasági környezettel magyarázható - vázolta fel indításként a jegybank szakembere, Fábián Gergely a második negyedéves hitelezési felmérés következtetéseit.
Idén beindulhat a háztartási hitelezés
A bankok enyhítései, a lakáscélú és a fogyasztási hitelek esetében az ár- és a nem ár jellegű feltételeket egyaránt érintették a második negyedévben, ám ez a korábbi állapotokhoz képest korrekcióként volt értelmezhető - részletezte az MNB szakembere. "Az új hitelkihelyezések a végtörlesztés hatásától megtisztítva a második negyedévben újabb mélypontra estek, 2011 azonos időszakához képest 34 százalékkal volt alacsonyabb a volumen, de első féléves viszonylatban is 34-36 százalékos visszaesés mutatkozott". Tehát ezek alapján úgy tűnik, hogy a lakossági hitelek ár- és nem árjellegű feltételeiben eszközölt enyhítés továbbra sem enyhített a háztartások hitelundorán az év második negyedévében.
Az év hátralévő részére a fogyasztási hiteleknél további enyhítéseket jeleztek a bankok, míg a lakáscélú hitelek esetében kismértékű szigorítás következhet be. "Ami a keresletet illeti, az előző negyedévhez képest lényegében stagnálás mutatkozott, az előttünk álló időszakra viszont a bankok 76 százaléka vár keresletnövekedést, tehát lényegében az egész bankszektor erre számít" - vázolta fel Fábián a prognózist. A keresletnövekedéshez nagyban hozzájárulhat az állami kamattámogatás, melynek révén a jelenlegi 13 százalékos átlagos kamatszint a támogatási időszak elején 9 százalékra mérséklődhet.
A portfólió minőségét tekintve a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya tovább emelkedett: a teljes háztartási hitelek 16,3 százaléka volt már késedelmes. A hitelek átstrukturálása viszont az állomány 14,64 százalékát érintette, amin belül a jelzáloghitelek állományának 80 százaléka teljesítőnek tekinthető, közel 5 százaléka viszont ezeknek a hiteleknek már 90 napon túli késedelemben van.
További szigorítás várható a vállalati hiteleknél
Nettó értelemben a bankok 30 százalékánál történt szigorítás az év második negyedévében a vállalati hitelek esetében, és ugyanekkora aránynál várható további szigorítás az előttünk álló időszakban. A jövőre vonatkozóan a szakember elmondta, az árjellegű és a szerződéses feltételekben várható további szigorítás a bankok válaszai alapján. A szigorítás mögött egyértelműen az alacsony hitelezési hajlandóság áll a felmérés szerint, melynek szerepe a korábbiakhoz képest megnőtt.
Mindezt elsősorban a kedvezőtlen makrogazdasági környezet okozza, vagyis a gazdasági kilátások, illetve iparág-specifikus problémák, ez pedig a további szigorításokat is indokolja - mondta Fábián. Hozzátette: változásra akkor lesz esély, ha a bankok erősebb keresletet tapasztalnak. Meg kell jegyezni azt is ugyanakkor, hogy a korábbi negyedévhez képest csökkent a külföldi források kiáramlása az országból.
A vállalati hitelállomány alakulását nézve nemzetközi viszonylatban az látszik, hogy míg tovább csökkent nálunk az állomány, addig más országokban, például Lengyelországban, Bulgáriában növekedett - részletezte a szakember. Egyedül ebből az aspektusból egyébként csak a balti államok vannak rosszabb helyzetben nálunk az állomány nagyságát és annak alakulását tekintve.
"Összegezve elmondható, hogy a vállalati hiteleknél csökkenő kínálatra ugyanakkor növekvő keresletre lehet számítani 2012 második félévére. A háztartási lakáscélú hitelek esetében stagnáló kínálatra és szintén növekvő keresletre kell felkészülni, míg a fogyasztási hiteleknél a kínálat is bővülhet" - foglalta össze a prognózisokat Fábián Gergely.
Székely Sarolta
mfor.hu