5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Szinte olyan gyorsan jött ki a világgazdaság a recesszióból, mint ahogy belekerült. Mostanra egyre meggyőzőbb a kilábalás, ez nagyrészt annak köszönhető, hogy a gazdaságpolitika terén szinte az egész világ összehangoltan reagált, tövig nyomta a gázt" – mondta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója a cég szerdai sajtóreggelijén. A magyar gazdaság kilátásai egyelőre rosszabbak, de az exportpiacaink fejlődése talán megalapozhatja a jövő évi növekedést. Mfor.hu-tudósítás.

A világ gazdasági hatalmai sorra közlik a pozitív makrogazdasági adatokat, úgy néz ki, hogy az elmúlt években hozott likviditásnövelő intézkedések már hatnak, de még vannak kockázatok a következő éveket illetően.

Tombol az optimizmus

Az üzleti bizalmat tekintve már ismét optimizmus uralkodik világszerte, a cégvezetők pozitívan gondolkodnak a jövőt illetően. "Talán az ipar szenvedett a legtöbbet a válságban, mostanra azonban már az ipari termelés is növekedésnek indult a gazdasági nagyhatalmak esetében, sőt, az Egyesült Államokban és Japánban már a kiskereskedelmi forgalom is pozitív adatokat mutat" – emelte ki Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

A kilábalást mutatja, hogy a jelek szerint talán már tetőzött a munkanélküliség az Egyesült Államokban, márciusra az elemzők többsége már több százezer új munkahely létrejöttét várja, azaz akár komoly pozitív meglepetést is okozhat az áprilisban megjelenő adat. "Idén már világszerte növekedés várható, a fejlett világra becsült két százalék körüli bővülés egy ilyen sokk után kimondottan jónak számít" – tette hozzá Horváth István.

A tőkepiacokon komoly emelkedés látszott a tavalyi mélypontokról, majd az utóbbi hónapok inkább oldalazással teltek. A K&H Alapkezelő szakembere szerint ha a növekedés úgy folytatódik, ahogy most látszik, akkor ennek a növekedésnek lehet még folytatása. Az utolsó negyedévben már a vállalati eredményekben is egyértelműen látszott a javulás, a cégek számai rendre felülmúlták a várakozásokat.

Kína már megkerülhetetlen

Horváth István szerint a következő hónapokban-években további kockázatokkal kell szembe nézni, melyek veszélyeztethetik a kilábalást. Rövidtávon a legfontosabb kockázat, hogy Kínában már az ingatlanárak túlzott emelkedése és növekvő infláció fenyeget, ezért ott már most szükség volt a hitelezés szigorítására. "Kína még a válságban is növekedni tudott, már a világgazdaság egyik motorja, nélkülük nem lehetne elképzelni robosztus növekedést" – véli a szakember.

További kockázatot jelenthet, hogy lassan a világ minden nagy jegybankja a kijárat felé tart, véget vet a likviditásbőségnek és elkezdi emelni a kamatot. Ennek következményei pedig egyelőre nem látszanak, nem tudni, hogy fognak reagálni a befektetők a lépésekre.

Gondot jelenthet a válság elmúltával az is, hogy a költségvetések jelenleg szinte mindenhol nagy hiányokkal működnek, ez pedig növeli az eladósodottságot. Korábban 70-80 százalékos átlagos államadósság volt jellemző világszerte, ez most sok helyen felkúszott 100 százalék környékére a válság miatt. "A mostani gazdaságélénkítéseknek meg lesz még a böjtje" – véli Horváth István.

Mi csak a külföldben bízhatunk

A K&H szakembere szerint nálunk nem várható gyors javulása gazdasági mutatókban: a fogyasztás továbbra is gyenge, a munkanélküliség még mindig felfelé kúszik, a háztartások hitelfelvétele még mindig alacsony szinten van.

Horváth István úgy véli, hogy talán az exportpiacokban bízhatunk, a felvevőpiacok javulása alapozhatja meg 2011-re a komolyabb növekedést. Erre utal a múlt héten megjelent ipari termelés adat, mely két év után először mutatott növekedést.

A válság alatt nagyot mozdultunk előre az egyensúly tekintetében, mivel nem nagyon volt más választásunk, ugyanis a finanszírozás leállt – véli a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. "A költségvetési hiány tekintetében sokáig dobogós helyen álltunk, aztán most nagy áldozatok árán sikerült teljesíteni a 3-4 százalékos hiányt, amivel megint dobogósok vagyunk, csak most az ellenkező oldalon" – vázolta fel Horváth István.

"Talán lehet bízni abban, hogy a szigorú költségvetési politika a választások után is fenntartható, mivel kicsi a gazdaságpolitika mozgástere az államadósság, az IMF-megállapodás és az euróbevezetés fontossága miatt" – teszi hozzá a szakember.

A tanácsadás éve lehet idén


„2010 a tanácsadás éve lehet, ugyanis a válság egyik nagy tanulsága, hogy az ügyfeleknek tudniuk kell, pontosan mibe fektetnek” – vélekedik Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.

Ebben segíthetnek a januárban bevezetett tartós befektetéshez kapcsolódó adókedvezmények, melyek népszerűek lehetnek idén. "Február végéig mintegy ötezer tartós befektetési számlát nyitottak nálunk, ezeken nagyjából 13 milliárd forintot helyeztek el" – mondta Zobor Zsuzsanna.

Ráadásul eddig pénz legalább 90 százaléka befektetési számlán van, a betéti számla kevésbé népszerű. Ezeknek a befektetéseknek pedig a 80-85 százaléka a befektetési alapokon keresztül került a piacra.

A K&H Alapkezelő az utóbbi években leginkább a garantált megtakarítási formák, a tőke- és hozamvédett alapok irányába mozdult el, a szakemberek szerint ezek a befektetési formák továbbra is vonzók lehetnek, mivel a betéti kamatok egy ideig még várhatóan nem fognak emelkedni.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!