3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német kancellár a leghatározottabban elutasította azokat az amerikai bírálatokat, amelyek szerint Németország szigorú takarékossági irányvonalával veszélyeztetné a világgazdasági fellendülést.

Csütörtöki nyilatkozatában Angela Merkel az államháztartás konszolidálását alapvető fontosságúnak nevezte, és hangsúlyozta, hogy csakis ez a politika segítheti a későbbi fellendülést. Egy nappal az úgynevezett G20 országcsoport - a kanadai Torontóban kezdődő - csúcstalálkozója előtt ugyan ezt az álláspontot fogalmazta meg Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter, és támogatásáról biztosította a német politikát Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke is.

Az elmúlt napokban a nemzetközi sajtó szenzációs tálalásban számolt be arról, hogy éleződnek az ellentétek az Egyesült Államok és Németország között a gazdasági, illetve pénzügyi válságból való kilábalás stratégiáját illetően. Bírálta az általa túlzottnak nevezett német takarékoskodást Barack Obama amerikai elnök, aki a válság elhárítása érdekében mindenekelőtt a gazdasági növekedés ösztönzését sürgette. Értesülések szerint Obama és Merkel között több levélváltásra, illetve közvetlen telefonbeszélgetésre került sor, mindez azonban nem enyhítette a nézetkülönbségeket. Csütörtökön pedig a magyar származású amerikai pénzügyi szakember, Soros György fogalmazta meg rendkívül élesen az amerikai nézeteket, Németországot az euró, illetve az Európai Unió, továbbá a gazdasági fellendülés tartós veszélyeztetésével vádolva meg.

A német kancellár ezzel szemben ismét védelmébe vette  kormánya politikáját, emlékeztetve arra, hogy Németország ebben az évben rekord méretű eladósodást vállalt a nemzetközi konjunktúra, illetve a németországi fogyasztás ösztönzése érdekében. Merkel  elismerte, hogy az amerikai elnök ehelyett a közvetlen konjunktúraprogramok mellett van. "Elmondtam az elnöknek, hogy a német takarékossági program kifejezetten növekedésorientált, és célul tűzi ki a munkanélküliség elleni harcot, valamint a konjunktúra ösztönzését" - fogalmazott a német kancellár. Obama ezzel szemben a globális gazdasági növekedés közvetlen ösztönzését sürgette - tette hozzá.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter ugyancsak elutasította azt a vádat, hogy a német gazdasági, illetve pénzügyi politika a gazdasági növekedés fékje lenne. Schäuble szerint igazságtalan az a vád, hogy takarékossági programjával Németország a konjunktúrát akadályozná. A pénzügyminiszter szerint Németország tudatában van az európai, illetve a világméretű növekedés előmozdításáért való felelősségének, ez azonban nem történhet újabb és újabb államadósságok rovására.

Védelmébe vette a német álláspontot az Európai Központi Bank vezetője. Jean-Claude Trichet alaptalannak tartotta azokat az amerikai vádakat, amelyek szerint Németország a takarékossági intézkedésekkel tartós stagnálást okozhat az eurótérségben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!