4p

Angela Merkel német kancellár kiszámíthatóbb gazdasági környezet kialakítását kéri Magyarországtól - mondta Áder János köztársasági elnök kedden Berlinben.

Az államfő Guido Westerwelle német külügyminiszterrel, majd Angela Merkellel folytatott megbeszélése után tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a német kancellár nagyon fontos eredménynek tartja a német-magyar gazdasági kapcsolatok kedvező alakulását, ugyanakkor felkérte őt, hogy közvetítse álláspontját, miszerint "nagyobb figyelmet kellene fordítani a jövőben a jogszabályok biztonságára, a jogbiztonságra, a kiszámítható gazdasági környezetre, mert a jogszabályok viszonylag gyakori változtatása" nem teszi "minden körülmények között kiszámíthatóvá a magyar gazdaságot".

A köztársasági elnök elmondta: mindkét találkozónak kiemelt témája volt két évforduló, illetve az ezekhez kötődő közös rendezvények. Az egyik a magyar-német diplomáciai kapcsolatok felvételének 40. évfordulója, a másik pedig a rendszerváltás 25. évfordulója. Partnereit felkérte, támogassák, hogy mindkét országban "méltóképpen emlékezhessünk meg a rendszerváltás negyedszázados évfordulójáról".

A német külügyminiszterrel és a kancellárral folytatott tárgyalások napirendjén szerepeltek rendszeresen visszatérő kérdések is. Ilyen például Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának ügye, amellyel kapcsolatban "a véleménykülönbség sajnos megmaradt" - mondta az államfő. Hozzátette: igyekezett felsorakoztatni érveket annak érdekében, hogy Németország belátható időn belül támogassa a két ország csatlakozását a belső határőrizet nélküli uniós övezethez. Tárgyaltak Szerbia uniós csatlakozásának kérdéséről is, amellyel kapcsolatban "még várat magára a pozitív német döntés", Magyarország viszont támogatja Szerbia mielőbbi uniós csatlakozását.

A gazdasági környezet kiszámíthatóságának kérdése mellett tárgyaltak uniós pénzügyi kérdésekről is. Ezzel kapcsolatban a köztársasági elnök hangsúlyozta, Magyarország támogatja, hogy "pénzügyi fegyelem és szigor vonatkozzon valamennyi uniós tagországra", mert véget kell vetni annak a gyakorlatnak, amely az EU jelenlegi pénzügyi válságához vezetett. Hozzátette: egyetértés mutatkozott abban, hogy a válságba került országoknak "főként maguknak kell megoldani gazdasági problémáikat".

Hozzátette: a megbeszéléseken felmerült a hétfői alkotmánymódosítás is. A felmerült kérdésekre igyekezett "pontos, kimerítő, jogi választ adni". Kiemelte: "remélem, ezzel sikerült a partnerek tájékozottságát növelni a magyar alkotmányjogi kérdéseket illetően".

Áder János elmondta: megfigyelhető volt, hogy tárgyalópartnerei "nem kellő pontossággal kaptak tájékoztatást" az alkotmány módosításáról. "Ezt a hiátust igyekeztem pótolni" - mondta a köztársasági elnök.

A német külügyminisztérium egy szóvivője a találkozóról közölte: a tárcavezető és a magyar államfő az "alkotmányvitáról" is tárgyalt. A felek erről "nyílt párbeszédet" folytattak, és az eszmecsere során "egymásnak meglehetősen ellentmondó" véleményeket fogalmaztak meg. Áder János a külügyminisztériumi közleményre vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: politikai tárgyaláson "teljesen természetes", hogy nem mindenben értenek egyet a felek.

A kancellári hivatal sajtóosztályán elmondták: Áder János vendéglátója Joachim Gauck szövetségi elnök, ezért a kancellári hivatal a szokásoknak megfelelően nem ad külön tájékoztatást a látogatásról, így a magyar államfő és Angela Merkel megbeszéléséről sem.

Az államfő a sajtótájékoztató után kétnapos berlini bemutatkozó munkalátogatása utolsó programjaként Norbert Lammerttel, a német törvényhozás alsóháza, a Bundestag elnökével folytatott megbeszélést.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!