3p

A társasági adóban és a személyi jövedelemadóban 2004-ben kerültek bevezetésre a de minimis támogatások, az adórendszeren kívüli ilyen jellegű támogatások pedig már 2004. évet megelőzően is léteztek. A csekély összegű támogatások esetében lehetőség van adóalap-, illetve adókedvezmény igénybevételére.

Ennél azért nagyobb keretet jelent a csekély összegű támogatás

Csekély összegűnek minősülnek egy vállalkozásnak az adórendszer keretében és az adórendszeren kívül nyújtott támogatások, amelyek együttes összege 3 egymást követő év - vagyis 3x365 nap - alatt nem haladják meg a 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeget. A három éves időintervallum miatt fontos tehát figyelemmel lenni a csekély összegű támogatások eddig igénybevett összegére. A de minimis támogatások nem vonatkoznak az alapvetően mezőgazdasági-, halászati- valamint közlekedési ágazatokra. Nem lehetnek továbbá exporttámogatások vagy az importtal szemben a belföldi termékeket előnyben részesítő támogatások.

De minimis támogatásnak azok minősülnek, amelyeket a támogatást folyósító annak ítél meg. A 3 éves periódusban valamennyi de minimis támogatás összegét együttesen kell figyelembe venni.

A de minimis támogatásokat a mikro-, kis-, illetve a középvállalkozónak minősülő társaságok alkalmazhatják. Nem alkalmazható a formát két adóalanyi kör esetében: egyrészt a szállítási tevékenységet végzőknél, másrészt a mező-, és erdőgazdasági, vad- és halgazdálkodási ágazatba sorolt vállalkozásoknál.

A megelőző hároméves periódust az újonnan megítélendő támogatás napját megelőző háromszor 365 napos időszak jelenti. Tehát a három év nem jelent sem naptári évet, sem adóévet.

A támogatás összegének meghatározása során a következőket kell figyelembe venni:

  • közvetlen támogatásoknál a támogatási szerződésben meghatározott összeget,
  • közvetett támogatásoknál a támogatás-tartalmat,
  • adókedvezmény esetében az adókedvezmény összegét,
  • adóalap-kedvezmény esetében annak összegét és az igénybevétel időpontjában hatályos adókulcs szorzatát.

2006-ban a 10 százalékos adókulcs igénybevételénél az ilyen módon adózott jövedelem 6 százaléka minősül de minimis támogatásnak. Az adóalapban érvényesített támogatás-tartalom meghatározása céljából minden adóalap-kedvezményt össze kell adni, ezt követően 5 millió Ft-ig 10 százalék, e felett 16 százalékos adókulcsot kell alkalmazni.

A közvetlen, adórendszeren kívüli támogatások esetében az állami támogatások euróértékének meghatározásához a támogatás jóváhagyásának napját megelőző hónap utolsó napján érvényes árfolyamot kell alkalmazni, és a kedvezmény időpontjának a támogatás jóváhagyásának napját kell tekinteni.

Közvetett, azaz de minimis támogatásnak nyilvánított adóalap-kedvezmény és adókedvezmény esetében a kedvezmény megítélésének a napja a kedvezmény igénybevételéről szóló adóbevallás benyújtásának az időpontja. Az adóbevallásban érvényesített kedvezmény forintról eruróra történő átszámítása során az adóév utolsó napján érvényes MNB devizaárfolyamot kell alkalmazni.

Kerekes Anikó

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!