Ha egy országban nem adóköteles a vételár, akkor egy ottani cég közbeiktatásával érdemes eladni a más országbeli társaságot - hangzott el egy csütörtöki budapesti konferencián. Egy 1990-ben született Európa tanácsi irányelv ugyanis megteremtette annak a lehetőségét, hogy a különböző tagállamok cégei kicserélhessék üzletrészeiket. A Római szerződés alapján álló irányelv nem teremt lehetőséget az adó kijátszására, elkerülésére, viszont a megfizetésének elhalasztására igen.
Sok olyan vállalkozó van, aki a rendszerváltás táján alapított cégét több százmillió forintért tudná eladni, de visszatartja az ilyenkor kötelezően fizetendő személyi jövedelemadó (szja). A 25 százalékos adóterhet a bekerülési költség és a mostani eladási ár után kell megfizetni. Az adó megtakarítható, ha a tulajdonos olyan országban alapít céget, ahol a vételár adómentes és a két társaság üzletrészének elcserélésével operál - mondta egy csütörtöki budapesti konferencián Rybaltovszki Péter, a Crystal WorldWide tanácsadó cég ügyvezető igazgatója. Ilyen ország jelenleg Ciprus. Ahhoz, hogy az adómentes üzletrész-cserét le lehessen bonyolítani, a ciprusi cégnek adóbelföldinek kell lennie.
Az ügyvezető ismertetése szerint az Európai Tanács irányelvével összhangban a tulajdonos ottani és magyar cége elcserélheti teljes tulajdonrészét, vagy legalább a többségi üzletrészét. Amikor már a ciprusi cég a tulajdonos a magyarországiban, akkor ez utóbbi eladható (akár magyar, akár külföldi vevőnek), a vételár ugyanis Ciprusra folyik be, ahol nem kell utána adót fizetni. Az adómentesség azonban csak akkor igaz, ha az eladó a vételárat befekteti. Ha ugyanis személyi felhasználásra vesz ki belőle a pénzt, akkor azt a magyar szabályok szerint kell leadózni - tette hozzá Rybaltovszki Péter.