Az adók elkerülését célzó trükkök nagyrészt azon alapulnak, hogy a Holland Antillák ugyan a németalföldi állam fennhatósága alatt áll, de csak politikailag, fiskális értelemben nem. Ezt kihasználva cégek valóságos láncolatát hozzák létre ügyes menedzserek, akik a különféle adózási kedvezményeket kombinálják az alapítványozási megoldásokkal.
Így fordulhatott elő, hogy a Rolling Stones az utóbbi húsz év során egy Amszterdamban bejegyzett holding közreműködésével mindössze 7,2 millió dollárnak megfelelő összeget fizetett az ott átvezetett 450 milliós bevétel után, amely nagyrészt jogdíjakból, továbbá különféle márkanév- és védjegyhasználati díjakból származott.
Hasonló trükkökhöz folyamodott a U2 együttes, amely az amúgy is rendkívül alacsony írországi adókulcsok ellenére választotta székhelyül a holland nagyvárost. Az együttes vezetője, Bono gyakran mutatkozik vezető politikusok társaságában, és különféle globális fórumokon érvel a szegények megsegítése és az adósságelengedés mellett. Most azonban felróják neki, hogy segélyeket a befizetett adókból lehet fizetni, ez alól ő viszont kreatív eszközök alkalmazásával keres kiutat.
Más üzletágakból például a MAN járműgyár vette fontolóra, hogy a Scaniával végrehajtandó fúzió után Hollandiába helyezi a létrehozandó holding központját. Hasonló eljáráshoz folyamodott a milánói Prada divatház és az EADS, ők a licencdíjakra alkalmazott, kedvező adótételeket igyekeztek kihasználni - írja a Világgazdaság.