A felsőoktatást érintő koncepció elemeiről tartott sajtótájékoztatót csütörtök délelőtt Giró-Szász András kormányszóvivő és Maruzsa Zoltán felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár.
Nagyobb felelősségre ösztönöznek az új keretszámok
A kormány az új koncepció kialakításánál azt tartotta szem előtt, hogy mennyi a belépők száma - nem ez a releváns -, hanem az, hogy hányan lépnek ki. A kormány szerint a korábbi rendszer semennyire sem ösztönzött a mielőbbi érdemi elvégzésre, hiszen a bekerülők 46-47 százaléka lemorzsolódott - fejtette ki Giró-Szász András. Az új keretszámokat ezért a nagyobb felelősségvállalás jegyében alakították ki.
Giró-Szász kijelentette: a cél az, hogy nagyobb felelősségvállalásra ösztönözzék a hallgatókat, és aki egyetemre, főiskolára akar menni, az megtehesse függetlenül attól, hogy jómódú-e vagy sem. A mai rendszer lehetővé teszi, hogy mindenki beiratkozzon aki akar.
A kormányszóvivő szerint a kormány célja kettős: egyrészt olyan felsőoktatást kíván létrehozni, mely nem munkanélkülieket termel, hanem figyelemmel van a piac irányaira, és felszívó képességére. Ezt pedig párhuzamba kell állítani a felsőoktatás minőségének javításával.
A szerdán nyilvánosságra került információk értelmében egyébként jövőre 10 480 államilag támogatott és 46 330 részösztöndíjas férőhelyre tett Emmi-javaslatot fogadták el. Emellett 16 ezren mesterképzésben, 1300-an doktori képzésben tanulhatnának.
Emellett megerősítik a Diákhitel 2. konstrukciót is, ami azt jelenti, hogy az a diák, aki az államnál helyezkedik el a végzése után, a törlesztőrészleteit az állam átvállalja. A piaci szférában pedig ezt a lépést a vállalatok számára adókedvezmény biztosításával teszik vonzóvá, melynek részletei még kidolgozás alatt állnak.
Adósságrendezés
A kormány az átszervezés végrehajtása érdekében három delegációt állított össze. Az egyetemek és főiskolák adósságainak rendezéséről Naszvadi György államháztartásért felelős államtitkár fog tárgyalni, az uniós projektek önrészének átvállalásáról Lázár János és delegációja, míg a PPP projektek kiváltásáról Varga Mihály miniszter tárgyal majd az intézményekkel.
A kormány ugyanakkor döntött arról is, hogy átalakítja a felsőoktatási intézmények döntési rendszerét. Az egyetemek oktatási és tudományi életével kapcsolatos döntések a rektorok kezében marad, a gazdasági irányítás pedig az egyetemi kancellária fennhatósága alá kerül, melynek tagjait majd a kormány nevezi ki a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma javaslatára.
Emellett ösztöndíjrendszer vezetnek be az élsportolók esetében, illetve a pedagógusképzésben is.
Székely Sarolta
mfor.hu