A korábbi tagok ugyanis attól tartanak, hogy az újonnan csatlakozó országok - alacsony vállalati adókulcsaik segítségével - elcsábítják majd tőlük a beruházókat, tovább csökkentve ezzel a költségvetés amúgy sem túl magas vállalati adóbevételeit. A leendő tagországok ugyanis sokkal kisebb adóterhet rónak a náluk működő cégekre, mint uniós társaik - írja az Ernst & Young által készített felmérésre hivatkozva a Világgazdaság.
A német félelmek pedig nem tűnnek alaptalannak: már eddig is több autógyártó választott kelet-közép-európai helyszínt egy-egy új üzeme megépítéséhez, az uniós bővítést követően azonban - a még kedvezőbbé váló helyzetet kihasználva - több kutató-fejlesztő központ is lehet, hogy keletebbre vándorol.
Míg azonban a németek aggódnak, s uniós közbelépést várnak az adódömping ellen, addig Brüsszel kifejezetten üdvözli a várható adóversenyt - írja a Handelsblatt. Van azonban egy fontos játékszabály: a kedvezmények nem korlátozhatók külföldi beruházókra. Ha már egy ország vállalati adókedvezményeket ad, akkor adja azt mindenkinek. Amennyiben a leendő tagállamok tartják magukat ehhez, úgy Brüsszelnek nem lesz kifogása a kialakuló adóverseny miatt - áll a Világgazdaság beszámolójában.
Kapcsolódó anyag
Adócsökkentéssel versenyeznek a régió országai
Adótörvények: cél a versenyképesség növelése
Az új adótörvények legfontosabb változásai
Adóverseny elé nézünk az Unióban
Az Európai Unióba belépő államok alacsonyabb adókulcsai miatt már most több tagország, így például a németek aggodalmukat fejezték ki.