Eddig mindenki fegyelmezetten fizet
A 2011-re elfogadott költségvetés értelmében a tavaly bevezetett pénzügyi szervezetek különadójából (bankadó) idén 187 milliárd forintos bevételre számít a kormány a tavalyi 182,3 milliárd forint után. Emellett az egyes ágazatokat terhelő különadó további 161 milliárd forintot hozhat összesen a kiskereskedelem, az energetika és a távközlési szektor képviselőitől.
A csütörtökön közzétett júliusi részletes államháztartási beszámolóból kiderült, hogy az év első hét hónapjában minden cég fegyelmezetten befizette a rá kirótt különadót. A bankok július végéig 97,7 milliárd forintnyi bankadót tettek be a kasszába, ami az éves előirányzat 52,3 százaléka volt, míg a másik három különadóval sújtott szektor képviselői eddig 82,2 milliárdot fizettek be, ami 51,1 százaléka a teljes évre előirányzott összegnek. Érdekesség, hogy utóbbi esetében csak júliusban 64,2 milliárd forintnyi bevétel folyt be, ugyanis a különadók esetében sok cégnek félévente kell fizetnie.
A fentiekből az látszik, hogy minden szektorban jól állnak az időarányos teljesítéssel a cégek, legfeljebb néhány milliárd forintos elcsúszás lehet az éves célhoz képest. Emellett a kormány is rendre azt publikálja a költségvetési beszámolókban, hogy rendben teljesültek a befizetések, legfeljebb kisebb összegek csúsztak át a következő hónapra eddig.
Az érintett vállalatok még tavaly decemberben panasszal éltek az illetékes EU-igazgatóságoknál azzal a céllal, hogy az Európai Bizottság "indítson eljárást Magyarországgal szemben" az Európai Unió szabályainak a megsértése miatt. Erről az eljárásról egyelőre nincs hír, vélhetően még vizsgálódnak Brüsszelben. Meisel Sándor, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Kutatóintézetének munkatársa még januárban kérdésünkre kiemelte: ha valóban versenytorzítónak minősítik a magyar válságadókat, akkor elvileg hozhat szankciókat a Bizottság, ez akár pénzbüntetés, vagy az eredeti állapot visszaállítása lehet.
Hiába duzzogtak, egyelőre nincs sok hatása
A válságadóval érintett cégek tavaly ősszel és az idei év elején komoly sajtóhadjáratot indítottak a magyar kormány ellen, szinte nem telt el úgy nap, hogy valamelyik vállalat vezetője ne kifogásolta volna a magyar válságadókat.
Ugyanakkor kézzelfogható negatív hatása egyelőre nincs a kivetett adóknak, eddig egyetlen érintett cég sem vonult ki hazánkból. Igaz, azt nem tudhatjuk, mennyivel fogták vissza beruházásaikat az extratehernek köszönhetően. A KSH adatai szerint a nemzetgazdasági beruházások volumene az első negyedévben 1,1 százalékkal csökkent tavalyhoz képest, a tavalyi negyedik negyedévvel összehasonlítva viszont 1,7 százalékos növekedés volt megfigyelhető. Az megjósolhatatlan, milyen ütemben nőttek volna a beruházások a különadók nélkül.
Beke Károly
mfor.hu