A jegybank mostani csökkentését mind a piac és a kötvénypiac is beárazta már. Az alapkamat 2012 augusztusában került 7 százalék alá, majd ahogy korábban is, hónapról hónapra óvatosan (25 bázispontokkal) csökkent 4 százalékig.
A nagy kérdés az, hogy folytatódik-e a monetáris lazítás, hiszen sok elemző ezt a szintet jelölte meg a ciklus befejezéseként, az előjelek, és a piaci jelzések azonban még legalább egy 25 bázispontos vágást mutatnak. A londoni elemzők nagy részben további csökkentést várnak az MNB politikájától, a Capital Economics a legóvatosabbként azonban úgy gondolja: lehetséges, hogy a vágási sorozatnak a végére értünk.
A kamatvágás kapcsán az Equlior által kiadott elemzés szerint a piaci árazások alapján azonban még augusztusban is jöhet egy kamatvágás, hiszen 3,73%-on áll a 3x6 hónapos határidős kamatláb (FRA). A befektetési társaság szakértői azt is kiemelik, hogy az infláció továbbra is rekord alacsony szinten áll Magyarországon, amit csak részben magyaráz a januári lakossági energiaár csökkentés. A dohánytermékek árrésének emelése, a tranzakciós adó és telefonadó növelés várhatóan felpörgeti az inflációt, az ősztől azonban ezt kompenzálhatja az újabb várható hatósági lakossági energiaár vágás. Emiatt jövő évben is a 3 százalékos jegybanki cél alatt maradhat az infláció, ami további teret engedhetne a kamatvágások szemszögéből.
Ha tehát a kamatcsökkentések megállítása mellett dönt a jegybank, akkor valószínűleg a törékeny nemzetközi tőkepiaci hangulat lehet ennek a fő oka. A júniusi nemzetközi korrekciós fázisból látszott ugyanis, hogy a piacok mennyire függenek a Fed QE3, pénzpumpa programjától, ezt pedig várhatóan még az idén elkezdi kivezetni az USA jegybankja.
Merre tovább forint?
A forint értékét várhatóan nem befolyásolja a mostani kamatcsökkentés, hiszen ez egybevágott a piaci várakozásokkal, a sajtótájékoztató azonban hatással lehet a forintpiacra, vélik az Equilor elemzői. A leglényegesebb hatást véleményük szerint a szerdai kormányülés jelentheti a forint szemszögéből, hiszen kiderülhet, hogy a radikális, vagy a visszafogott módot választja-e a kabinet a devizahitelesek megsegítése kapcsán. A radikálisabb verzió az Equilor szerint negatívan érintheti a forintot.
mfor.hu