6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2008-ban a hitelválság hazai következményeinek megjelenése előtt még egyenletesen nőtt a lakáshitelezés, összességében jobb évet zárt a piac, mint 2007-ben. Az Otthon Centrum Hitel Center szakértői szerint 2009-ben a 30 százalékos piaccsökkenés sem kizárt, bár egész éves tendenciát még nehéz jósolni. Közben az állam segítene a pórul járt ügyfeleken, de a garanciavállalással kapcsolatban sok a nyitott kérdés. Mfor.hu háttér.

Hitel? Alma (Mfor-montázs)

Tavaly még jó évet zárt a hitelezési piac, azonban elképzelhető, hogy ez volt az utolsó pozitív periódus egy jó darabig, az év végén ugyanis a feltételek szigorodásával már érezhető volt a hitelfelvételi kedv visszaesése - olvasható az Otthon Centrum Hitel Center közleményében.

"Tisztábban valószínűleg csak az év második felében fogunk látni. Még a bankok sem egyformán értékelik a jelenlegi helyzetet, gyakran ellentmondó lépéseket tesznek, míg az egyik kamatot emel, másik csökkenti hitel termékei kamatát. Akár 30 százalékos visszaesés is elképzelhető most a piacon" - mondta el az idei kilátásokról Bánfalvi László, az Otthon Centrum Hitel Centerét működtető HC Központ Kft ügyvezető igazgatója.

A szakember szerint jelenleg a forint gyengülése okoz gondot a bankoknak is, ugyanis a korábbi hitelek esetében a bevont fedezet értéke már közelíti a hitel értékét, ez főleg abban az esetben okozhat problémát, amikor magas volt az ingatlan értékéhez képest a hitel aránya (loan to value). Ilyen esetekben a pénzintézetek pótfedezet bevonását vagy előtörlesztést kérhetnek az ügyfelektől.

Január közepén Hegedűs Éva, a BG Hitel & Lízing elnök-vezérigazgatója is egyetértett azzal, hogy 2009 nem a hitelezési expanzió éve lesz. "Várhatóan idén is nőni fog a hitelállomány, de lényegesen kisebb mértékben, mint korábban, a növekedés a 2008-as érték felére eshet vissza" - válaszolta akkor a szakember az mfor.hu kérdésére.

Sokan vettek fel hitelt az utolsó pillanatban


A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján a tavalyi év első kilenc hónapjában 359 milliárd forinttal nőtt a lakossági, lakáscélú hitelek állománya, ez gyorsabb, mint az előző év hasonló időszakában, amikor mintegy 300 milliárdos volt a növekedés. 2008-ban a forint alapú lakáscélú hitelek állománya folyamatosan csökkent, de a csökkenés üteme hónapról-hónapra kisebb volt. 2008-ban már nem csak az újonnan felvett hitelek esetében domináltak a deviza alapú hitelek, hanem a lakáscélú hitelek teljes állományán belül is túlsúlyba kerültek. A deviza alapú hitelek állományának növekedése augusztusban indult be igazán, az év első felében az állomány növekedés és csökkenés hatásai jelentősen gyengítették egymást.


Októberben volt egy jelentős megugrás a hitelek állományában, Bánfalvi László szerint ez annak volt köszönhető, hogy ekkor jöttek az első hírek a devizahitelezés szigorodásáról, sokan gondolták úgy, hogy még az utolsó pillanatban a kedvezőbb feltételekkel vesznek fel hitelt. Az év utolsó hónapjára aztán megint egy kicsit megélénkült a devizahitelezés.

Csányi szerint egyelőre nem kell aggódni

Miközben az elmúlt napokban már néhány szakértő problémásnak vélte a jelenlegi forintárfolyamot, és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is aggasztónak nevezte a magyar fizetőeszköz szintjét, a bankok egyelőre még nem aggódnak. 

Csak a jelenleginél jóval gyengébb árfolyam mellett kell félni a devizahitelek tömeges bedőlésétől - mondta Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Figyelő című hetilapban csütörtökön megjelent interjúban. A bankelnök nem kívánta megmondani mekkora a jóval gyengébb forintárfolyam, annyit mondott: "a mainál lényegesen gyengébb árfolyamról van szó, amit kizártnak tartok".

Csányi Sándor hozzátette: egyes esetekben már ma is többletfedezetet kellene bekérniük az ügyfelektől, akiket erről értesítettek is, de mégsem kérnek. Mint mondta, nem gondolják, hogy ez a válság örökké tart; ha a fizetési hajlandóság rendben van, átmeneti problémák miatt nem fognak felmondani húszéves futamidejű hiteleket. A Der Standard című osztrák lap szerint viszont ijesztővé vált a magyar devizahitelesek helyzete a forint gyengülése miatt. A lap csütörtöki számában idézi Wolf Lászlót, az OTP vezérigazgató-helyettesét, aki úgy véli, hogy a helyzet nem katasztrofális, de komoly. Világossá vált, hogy a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kapott 20 milliárd eurós hitelkeret sem tudta megállítani a forint árfolyamának zuhanását - írja a lap újságírója.

Segíthet az állam?

Daróczi Dávid kormányszóvivő szerdán jelentette be, hogy a kabinet segítene azokon, akik devizahitelt vettek fel, és most nehezebben tudnak törleszteni. Azok, akik a válság miatt elveszítik munkájukat, kérhetik a bankjuktól a törlesztőrészlet csökkentését, az állam pedig maximum kétéves időtartamra garanciát vállal arra, hogy később fizetni fog az ügyfél, ezzel kiküszöböli a bankok kockázatát. Azok, akik nem veszítik el munkájukat, de az árfolyamingadozás miatt nehezen tudnak törleszteni, arra számíthatnak, hogy a tavaly ősszel bevezetett könnyítések idén is megmaradnak majd a kormány tervei szerint.

A kabinet még novemberben állapodott meg a bankokkal, hogy engedélyezik az ügyfeleknek a futamidő meghosszabbítását, így csökkenthető lenne a havi törlesztőrészlet, illetve aki akarja, díjmentesen válthatja át devizahitelét forint alapú kölcsönre. A megállapodás december végéig szólt, a kormány azonban most azt tervezi, hogy újra bevezeti ezeket a könnyítéseket.

A tervezett állami garanciával kapcsolatban még sok a nyitott kérdés, az egyik legfontosabb, hogy mennyivel lenne csökkenthető a havi törlesztőrészlet. A kormányszóvivő szerdán azt mondta, egyelőre kérdés, mekkora az az összeg, amit be tudnak vállalni azok, akik önhibájukon kívül maradnak állás nélkül. Daróczi Dávid hozzátette: az állami garancia pontos részleteit a jövő hétre dolgozhatja ki a kormány, miután egyeztetett a bankokkal is. Problémát jelent, hogy a tavaly kidolgozott megoldás, mely szerint az ügyfelek devizahiteleiket forintra konvertálhatják sem jelentett valódi megoldást, hiszen a forintkamatok esetenként jóval nagyobb költséggel járnak, mint az árfolyamkockázatnak kitett, svájci frankban vagy euróban nominált adósságok.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!