Középtávon, azaz két-három éven belül a hazai magas, 25 százalékos áfa-kulcs csökkentését is támogatja a tárca. Csillag István úgy látta, nem zárkóznak el a jelenleg 18 százalékos társasági adó 12-15 százalékra való csökkentésének vizsgálatától sem. Az iparűzési adó nem tartozik a központi adók közé, azt csak egy teljes adóreform keretében lehetne megváltoztatni, a jövõ évi költségvetés során azonban teljes adóreform nem lesz.
A befektetések területén a Magyarországnak versenytársat jelentõ Csehország, Szlovákia és Szlovénia adózási rendjét is figyelembe kívánja venni a Gazdasági Minisztérium, amikor a jövő évre szóló adózási szabályokról gondolkodik - tudtuk meg a gazdasági minisztertõl.
Csillag István elmondta, hogy a fejlesztési adókedvezményt, Szlovákiához hasonlóan öt év helyett tíz évig biztosítanák a magyar szabályok és ugyancsak szlovák összehasonlításban nem csak a nagy volumenű, hanem a kisebb, már esetleg három milliárd forintnak megfelelő euró értékű beruházások esetén is megadnák az adókedvezményt.
A gazdasági miniszter szavaira reagálva ugyanakkor a pénzügyminisztériumban úgy vélték, igen szűk a mozgástér az adócsökkentési lehetőségek előtt.
Akár az ÁFA is csökkenhet
Nem fukarkodott az ígéretekben Csillag István, aki szerint távlatában a 25 százalékos ÁFA csökkentését is elképzelhető. AC miniszter vállalat- és érdekképviseleti vezetőkkel tanácskozott a következő évek adózási terveiről.