Egyre kevésbé hisz a piac a kormánynak
Az utóbbi időszakban egyre kevésbé bízik a piac abban, hogy még az idén sikerül megállapodnunk az IMF-fel egy újabb hitelkeretről, egyre többen számítanak arra, hogy vagy 2013-ra tolódik, vagy egyáltalán nem is lesz megállapodás - hangzott el a CIB Bank csütörtöki sajtóbeszélgetésén.
"A személyes véleményem, hogy akkor lesz megállapodás, ha a piac kikényszeríti azt. Ha a magyar kormány meg akart volna állapodni, akkor már legalább egy éve aláírt szerződésünk lenne. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy egy kis, nyitott gazdaságként szükségünk lenne egy ilyen védőhálóra" - hangsúlyozta Trippon Mariann. A CIB vezető elemzője szerint a kormány azért nem szeretne megállapodni, mert csak készenléti hitelt kapnánk a Valutaalaptól, az viszont feltételekkel járna.
"Az IMF és az EU azt szeretné, ha a kormány gazdaságpolitikai fordulatot hajtana végre, olyan emblematikus intézkeséseket csinálna vissza, mint az egykulcsos szja vagy a vagyonadó. Ezeken a területeken változtatni azonban valószínűleg jelentős poltiikai kockázatot jelentene a kormány számára" - véli Trippon.
Az elemző szerint, ha megállapodnánk a nemzetközi szervezetekkel, akkor már nem lehetne komoly hozamcsökkenésre számítani a kötvénypiacon. "Néhány hónappal ezelőtt még lehetett 100-150 bázispontos csökkenésre számítani, de azóta jelentősen mérséklődtek a hozamok. Ha viszont nem lesz megállapodás, akkor 8-9 százalékig emelkedhetne a tízéves magyar hozam, ami alsó hangon is 100 milliárd forintos pluszkiadást jelentene évente a költségvetésnek" - vázolta fel.
Kis szerencsével az IMF nélkül is túlélhetjük
A kormány most abban bízik, hogy a jelenlegi támogató piaci környezet még sokáig fennmarad, és meg lehet úszni az IMF-megállapodást. Ez akár be is jöhet, de óriási kockázata van, hogy ha nem jön be, akkor heteken belül kell megállapodni, és ott már nem mi fogunk diktálni - mondta a sajtóbeszélgetésen Márvány Zsolt, a CIB treasury sales vezetője. Szerinte akár egy évig eltarthat még a jelenlegi várakozó időszak. "Amikor elkezdtek húzódni a tárgyalások, akkor mindenki a török példát hozta fel. Lehet, hogy a jövőben a magyar példát fogják emlegetni" - véli.
Trippon Mariann szerint kis szerencsével akár IMF-megállapodás nélkül is túlélhetjük, hiszen a kormánynak komoly forrásai vannak. "Az MNB-betétekkel, a nyugdíjpénztári vagyon maradékával és végső esetben a Mol- és Rába-pakettel akár 2014 vévégig is kihúzhatjuk, de 2013 közepéig mindenképpen" - emelte ki.
Az elemző szerint akkor van gond, ha a nemzetközi piacok összeomlanak, hiszen akkor forintban sem tudunk esetleg állampapírokat eladni, erre az esetre pedig jól jönne az IMF védőhálója.
Jó híreket kaphatnak a frankhitelesek
"A forint árfolyama az utóbbi hónapokban a túlzott bizalmat és a bizalommal kapcsolatos várakozásokat tükrözte, ez a bizalom az IMF-tárgyalásoknak köszönhető. A nemzetközi szakemberek optimistábbak ezzel kapcsolatban" - vázolta fel Márvány Zsolt.
A CIB Bank szakembere szerint az a kérdés, hogy ez a bizalom meddig marad fenn, meddig tartja erősen a forintot. Ő arra számít, hogy az idei év hátralévő részében 275-300 közötti széles sávban ingadozhat az euróárfolyam, komoly gyengülésre kicsi az esély, hacsak nem lesz nagy összeveszés az IMF-fel. Ugyanígy a komoly erősödés is kizárható, nem várhatunk tartósan 270 alatti árfolyamot, mivel a strukturális problémáink az IMF-megállapodással is fennmaradnának.
"Az utóbbi napokban ismét felerősödtek pletykák azzal kapcsolatban, hogy az 1,20-as árfolyamcél közelgő egyéves évfordulóján a svájci jegybank felemeli a célt, ez okozta a frank gyengülését. Ha ez megvalósul, akkor a forint akár 5-8 százalékkal is erősödhet a svájci frankkal szemben, az év végére a 200 körüli árfolyam sem kizárt" - hangsúlyozta Márvány Zsolt.
Beke Károly
mfor.hu