550 helyett 750 - De hogyan?
A Széll Kálmán Terv tavaszi ismertetésekor az idei évre 15 milliárdos, 2012-re 550, 2013-ra pedig 902 milliárdos költségvetési kiigazítással számolt a kormány. Később a konvergencia program benyújtásakor ennek a részletei is kiderültek. Pénteken aztán Matolcsy György ünnepélyesen bejelentette, hogy a kockázatok megnövekedése miatt az 550 milliárd forint nem lesz elég, így a kormány 750 milliárd forintos csomagot hajt végre jövőre.
Az érdekesség azonban csak a csomag részleteinek ismertetésekor jött: a legfrissebb tervek szerint 300 milliárdot fog a kiadási oldalon a kabinet, további 445 milliárd forint pedig a bevételek emeléséből származik majd. Mindez szép és jó, azonban a Széll Kálmán Terv esetében még sokkal nagyobb volt az arány a kiadáscsökkenés javára. A konvergencia programban felvázolt intézkedéseket elnézve az 550 milliárdból 435 milliárd volt olyan, ami első ránézésre a kiadáscsökkentések kategóriájába sorolható.
A legfrissebb elképzelésekről annyit tudni, hogy a bevételi oldalon a nagyjából 450 milliárd forint harmadát adja majd az áfa 25-ről 27 százalékra emelkedése, a fennmaradó mintegy 300 milliárd forintot pedig az egészségügyi kassza és a nyugdíjkassza saját lábra állításától és az adókikerülés zárásától várja elsősorban. Emellett jelentősen emelkedik a cégautóadó a tervek szerint. (Matolcsy György a pénteki sajtótájékozatón nem említette meg, de valószínűleg a 300 milliárdos pluszbevétel részét képezi a már idén novembetól érvénybe lépő jövedékiadó-emelés is.)
Már a kormány sem hisz a Széll Kálmán Tervben?
A 300 milliárdos kiadáscsökkentés részletei egyelőre nem ismertek, így azt sem lehet még tudni, hol jelentenek visszalépést a tervek a tavaszhoz képest. Szakemberek ugyanakkor az elmúlt hónapokban már többször figyelmeztettek arra, hogy korántsem biztos, hogy a számok úgy és olyan mértékben fognak majd teljesülni, ahogy azt a kormány előzetesen a Széll Kálmán Tervben eltervezte.
A fentiek alapján könnyen lehet, hogy a kormány is belátta: a Széll Kálmán Tervben vállalt számok nem tarthatók. A tavasszal bejelentett kiadáscsökkentések közül egyébként a legnagyobb tétel a munkaerőpiaci területen valósult volna meg, ott 195 milliárdos lefaragást tartalmazott a terv. Emellett a nyugdíjrendszerben további 93 milliárdot faragtak volna, amiből a rokkantnyugdíjazás szigorítása egymagában 88 milliárdot jelentett volna.
Az utóbbi hónapokban már voltak arra utaló jelek, hogy az előzetesen lefektetett számok nehezen lesznek tarthatók. A rokkantnyugdíjak felülvizsgálatával kapcsolatban például egyelőre kevés konkrétum jelent meg, ráadásul azok is inkább arra utaltak, hogy az előzetesen tervezettnél kisebb lesz azok aránya, akiket vissza lehet terelni a munkaerőpiacra, így nehezen lesz tartható a 88 milliárdos kiadáscsökkentés. Emellett arra utaló pletykákról is lehetett hallani, hogy az állam mégsem vállalja át a MÁV nagyjából 300 milliárd forintos adósságát, pedig ebből is 30 milliárdot vártak a Széll Kálmán Tervben.
Beke Károly
mfor.hu