3p

Tartósan alacsony kamatokra és szerény megtérülésre számítanak a magyar bankok vezetői, derült ki a portfolio.hu budapesti szakmai konferenciáján.

A portfolio.hu portál csütörtökön megtartott Budapest Economic Forum konferenciájának egyik panelbeszélgetésén a bankvezetők azt is jelezték, hogy egyes pénzintézeti területeken a túlzott hitelezési kockázatvállalástól tartanak.

Balog Ádám, az MKB Bank vezérigazgatója elmondta: a magyar bankrendszer helyzete javul, de külföldön nőnek a kockázatok. Véleménye szerint az is gond, hogy a cégek hozzászoktak az olcsó hitelekhez és az alacsony kamatokhoz is. Az MKB az EU felé tett vállalásai miatt kerüli a projektfinanszírozást, de a jövőben előtérbe helyezi az úgynevezett fintech megoldásokat és az innovatív kis- és középvállalkozásokat - tette hozzá.

Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese elmondta: Magyarországon régen voltak olyan alacsonyak a kockázatok a bankszférában, mint jelenleg, a lakáscélú hitelek állománya a GDP-hez mérten a 2002-es szinten áll. Kiemelte: az OTP Banknál nincs olyan banki terület, ahol ne a növekedésre törekedne a hitelintézet, már csak azért is, mert a magyar gazdaság további bővülésére számítanak.

Hajócsodák, amelyektől tátva marad a szánk

Jelasity Radován, az Erste Bank Hungary elnök-vezérigazgatója szerint a hitelállomány növekedésére, ugyanakkor a bevételek csökkenésére lehet számítani a magyarországi bankrendszer jövőjét tekintve. A pénzintézetek nyereségességét 2016-2018-ban még javítja a céltartalékok visszaírása, de a tartós profitnövekedést csak a kamatok emelkedése alapozhatja meg. Kedvező azonban, hogy például Bécshez vagy Pozsonyhoz képest Magyarországon még mindig nem annyira alacsonyak a hozamok - elemezte az Erste Bank elnök-vezérigazgatója.

Heinz Wiedner, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója kiemelte: nem szabad, hogy az idei első féléves magyarországi kedvező banki nyereségszámok túlzott optimizmust keltsenek, az alapvető banki működés profitabilitása, a hitelezés profitabilitása ugyanis romlik. Az alacsony kamatkörnyezet tartós fennmaradása felgyorsíthatja a bankszektor konszolidációját - tette hozzá.

Zolnai György, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója kifejtette: az első fél évben a nagybankok bevétele csökkent, és még mindig túl sok pénzintézeti szereplő tevékenykedik a bankpiacon. Bankválság nem fenyeget, de az igen, hogy tartósan alacsony marad a nyereségesség, és a bevételeket tovább csökkentheti a bankrendszer növekvő digitalizációja is - vélte. Kiemelte: a Budapest Bank a lakossági mobilfizetések területén is újdonságok bevezetését tervezi.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!