Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke nyilvános ajánlatot tett a kormánynak: a takarékszövetkezetek 700 milliárd forintnyi szabad pénzeszközeiből több részre bontva létrehoznak egy 400-500 milliárd forintos fix alapot, amit az állam gondozhat, forrásként használhat fel a kis- és középvállalkozások támogatására, vagy adott értékben önkormányzati fejlesztésekhez.
Demján Sándor ezt a Nemzetközi Szövetkezeti Nap és a takarékszövetkezetek megalakulásának 50. évfordulója alkalmából, a Parlamentben tartott ünnepi megemlékezésen jelentette be.
Az ajánlat szerint a lebonyolítók a takarékszövetkezetek lennének, amelyek a forrásért megfelelő kamatot kapnának. A takarékszövetkezetek cserébe részt kívánnak venni a falvakban az állami kifizetések lebonyolításában, és részt kérnek az önkormányzati számlák vezetéséből is. A szektor tagjai így nem kerülnek abba a helyzetbe, hogy a hitelek után külön kockázati alapot kell képezniük - mondta az OTSZ elnöke.
A megemlékezésen jelen lévő Veres János pénzügyminiszter az ajánlatra reagálva elmondta: a kormány kész megvizsgálni, hogy az említett alap hogyan működhet úgy, a kormányzat céljait is szolgálva, hogy a szövetkezeti gondolat is megvalósuljon, és a vidéken működő gazdálkodó szervezetek, települési önkormányzatok fejlesztését is szolgálhassa. Hozzátette: bízik abban, hogy az egyeztetések még az idén eredményt hoznak.