3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német kormány és az érintett tartományok egyetértettek az anyavállalat, a General Motors pénzügyi válsága miatt nehéz helyzetbe került Opel autógyár megsegítésének szükségességében. A tervezett, mintegy egymilliárd eurós garanciavállalás terheinek megosztásáról azonban egyelőre nem jött létre megállapodás.

Miután az Opelnek nyújtandó segítséget Angela Merkel kancellár már előző nap teljes támogatásáról biztosította, kedden a kormány képviselői annak a négy tartománynak a vezetőivel tárgyaltak a pénzügyi segítség módozatairól, illetve várható összegéről, ahol az Opel németországi üzemei vannak. Így a találkozón Hessen , Észak-Rajna-Vesztfália, Rajna-Pfalz és Thüringia tartomány képviselői vettek részt. A rüsselsheimi, a bochumi, a kaiserslauterni és az eisenachi üzemben összesen csaknem 30 ezer alkalmazott dolgozik, akiknek állása a General Motors válságának átterjedése esetén veszélybe kerülhet. A gyár jövője egyben befolyásolhatja a különböző beszállítók sorsát is.

A keddi válságtanácskozáson a kormány és a tartományok képviselői között elvi egyetértés jött létre az Opelnek nyújtandó támogatásról, illetve arról, hogy a részletek tisztázása után a kormány és a tartományok közösen mintegy egymilliárd euró értékben vállalnak garanciát az Opel segítésére. Értesülések szerint ugyanakkor egyelőre nem tudtak megegyezni arra vonatkozóan, hogy a tehervállalás megosztása miképpen történjék, a garanciavállaláson belül mekkora legyen a szövetségi, s mekkora a tartományi hatóságok részesedése.

A német kancellár hétfőn azt ígérte, hogy az elkövetkező hetekben, de legkésőbb karácsonyig megszületik a konkrét megállapodás. Merkel ugyanakkor utalt arra, hogy a garanciavállalást szigorú feltételekhez kötik, mindenekelőtt ahhoz, hogy az Opelnek nyújtandó pénz csakis a németországi üzemek megsegítését, illetve a németországi munkahelyek biztosítását célozhatja, s semmiképp nem kerülhet a General Motors kasszájába.

Mindezzel párhuzamosan Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az Európai Unión belüli eurócsoport elnöke és Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter egy keddi közös nyilatkozatban azt sürgette, hogy európai szinten dolgozzanak ki mentőcsomagot az autóipar támogatására. "Ha az amerikai kormány dollármilliárdokat fordít a Ford, a General Motors és a Chrysler megmentésére, mi sem hagyhatjuk magukra az európai autógyártókat" - fogalmazott Juncker és Steinmeier az együttes állásfoglalásban.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!