Elmondta: a tőkelapokból a kulcságazatokban tevékenykedő vállalkozások tőkehiányán segítenek. A fejlesztésre fordítandó visszatérítendő támogatást célzottan azok a cégek kaphatják majd meg kedvező kamat mellett, amelyek a pénzpiacon nem tudnak finanszírozáshoz jutni. A konstrukció előnyei között említette a főigazgató, hogy a visszafizetett támogatást a régió majd újra felhasználhatja.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökségen belül tőkealapkezelő cég jön létre, és megállapodnak majd különböző helyi szervezetekkel a támogatandó vállalkozások minősítésében. A tervek szerint a futamidő 5-6 év lehet, de ezt az egyedi szerződésekben határozzák majd meg - mondta Mosonyi Balázs.
Negyven milliárd forintot csoportosítottak át főleg gazdaságfejlesztésre az Új Magyarország Fejlesztési Terv Közép-Magyarországi Operatív Programjában (KMOP) - mondta Mosonyi Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség főigazgatója, a Regionális Operatív Programok (ROP) irányító hatóság vezetője. Hozzátette: az átcsoportosítást az Európai Bizottság jóváhagyta.
Az átcsoportosított 40 milliárd forint többségét a 4-es főút Pest megyei szakaszának bővítésére szánt forrás adja, a Budai Vár támogatásából 4 milliárd forintot, a városrehabilitációs keretből 2 milliárd forintot csoportosítanak át a gazdaságfejlesztési területekre.
Mosonyi Balázs tájékoztatása szerint a KMOP-ban átcsoportosított 40 milliárd forint többletből 33 milliárd forintot a vállalkozások technológiai korszerűsítésére, a kutatás-fejlesztés támogatására, a Jeremie programban a tőke- és hitelprogramokra fordítják, és 7 milliárd forintot szánnak óvodák és bölcsődék fejlesztésére.
MTI/Menedzsment Fórum