A jelenlegi helyzetben nem könnyű az egyensúly fenntartása, ugyanakkor a versenyképességi szempontok mit sem változtak, sőt, felértékelődtek - hangsúlyozza a szervezet közleményében, amelyet pénteken juttattak el az MTI-nek.
A közlemény hivatkozik a svájci székhelyű, IMD elnevezésű, a versenyképességet kutató cég legújabb jelentésére, amely szerint Magyarország a versenyképességi mutatók alapján a 45. helyre szorult a 2008-as 38.-ról, és kilábalási esélyeit tekintve is a sereghajtók közé került.
Az AmCham felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarország régiós versenytársaihoz mérten is hátrányban van. Magyarországon - a közép-kelet európai régióhoz képest - 5-6 százalékponttal nagyobb az elvonás mértéke. A kormány által tervezett változtatások nem elegendőek a versenyhátrány lefaragásához, mivel a javasolt intézkedések nem csökkentik a közterhek nagyságrendjét - hangsúlyozzák.
A kormány adóterveiről a kamara úgy vélekedik, hogy az adóstruktúra belső átrendezése javítja a munkahelymegtartó képességet, továbbá üdvözlik a munkáltatói járulékterhek enyhítését.
Aláhúzzák: önmagában az adóstruktúra átalakítása jó, és a munkát terhelő adók mérséklése üdvözlendő. Az egyszerűsítést szolgálja a hat adónem tervezett megszüntetése, ugyanakkor sajnálatos, hogy négy újabbat kívánnak bevezetni. Az is sajnálatos, hogy a kormány nem megszünteti a vállalkozásokat terhelő különadót, hanem beépíti azt a társasági adóba - olvasható a közleményben.
Hozzáteszik: határozottabb kormányzati lépésekre van szükség a gazdaság kifehérítése, a korrupció visszaszorítása terén is.
MTI/Menedzsment Fórum