3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rugalmasabbá vált az árfolyamgáttal érintett szerződések futamidejének meghosszabbítása, ugyanis egy rendeletmódosításnak köszönhetően a pénzügyi intézmények az árfolyamgáttal és forintosítással egyaránt érintett kölcsönök futamidejét a rögzített árfolyam alkalmazási időszakának kezdő időpontjától számított hatvanadik hónap végén vagy - ha az korábbi időpontra esik - az eredeti futamidő lejártakor, az akkor fennálló tartozás figyelembevételével is meghatározhatják.

A nemzetgazdasági tárca rendelete hétfőn jelent meg a Magyar Közlönyben, s a kihirdetését követő napon - vagyis április 14-én - hatályba is lépett. Az NGM február 1. óta hatályban lévő rendelete szerint a forintosítással és árfolyamgáttal egyaránt érintett fogyasztói kölcsönszerződések esetében az elszámolás, illetve forintosítás fordulónapjától - azaz 2015. február 1-jétől - számítva úgy kell a hátralévő futamidőt megállapítani, hogy azt kell feltételezni, a rögzített árfolyam alkalmazásának kezdő időpontjától számított 60. hónapig a 3 hónapos BUBOR és a kamatfelár megegyezik a forintra átváltás napján alkalmazott 3 hónapos BUBOR-ral, továbbá a hiteladós időben teljesíti törlesztési kötelezettségeit. A mostani módosítás nyomán a "BUBOR-ral" helyébe a "BUBOR-ral és kamatfelárral" szöveg lépett.

Az elszámolást követően fennmaradt, forintban kifejezett gyüjtőszámlahitel-tartozást a futamidő megállapításánál nem kell figyelembe venni. Az árfolyamgáttal érintett szerződések esetén a hátralévő futamidőt úgy kell meghatározni, hogy az árfolyamgát alkalmazásának kezdő időpontjától számított 60. hónap után esedékes törlesztőrészletek ne haladják meg a 60. hónapban megfizetendő törlesztőrészlet 115 százalékát, vagyis az árfolyamgát időszakát követően a törlesztőrészletek legfeljebb 15 százalékkal növekedhetnek. Ennek érdekében meg lehet hosszabbítani a futamidőt a hiteladós - vagy ha az adóstárs fiatalabb, az ő - 75. életévének betöltéséig.

A rendelet most kiegészült egy új bekezdéssel, amely szerint a pénzügyi intézmények az árfolyamgáttal és forintosítással egyaránt érintett fogyasztói kölcsönök futamidejét a rögzített árfolyam alkalmazási időszakának kezdő időpontjától számított hatvanadik hónap végén vagy - ha az korábbi időpontra esik - az eredeti futamidő lejártakor, az akkor fennálló tartozás figyelembevételével is meghatározhatják.     

Az árfolyamgáttal és forintra átváltással egyaránt érintett szerződések esetében a 2015. februártól esedékes törlesztőrészletek nem haladhatják meg a 2015. januárit. Ez a korlátozás az árfolyamgát alkalmazásának kezdő időpontjától számított 60. hónapig érvényes (a kamatváltozásból eredő esetleges törlesztőrészlet-emelkedés kivételt képez ez alól). Ezért a jövőben is törlesztési különbözet keletkezhet, amit hozzáadnak a hiteltartozáshoz.

Az árfolyamgátas ügyfelek az árfolyamgát kezdő időpontjától számított 60 hónapon belül bármikor kezdeményezhetik magasabb törlesztőrészlet fizetését. Ezt azért érdemes megfontolniuk, mert így megúszhatják a törlesztés későbbi, jelentősebb megugrását vagy a futamidő meghosszabbítását.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!