"Az egészségügyi reform ahhoz a szakaszához ért, amikor már nem elveszünk az emberektől, hanem nyújtunk is nekik valamit" - mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter azon a sajtótájékoztatón, amelyet az egészségügyi reform keddi parlamenti szavazása után tartott.
A kormánypártok akarata érvényesült
A miniszterasszony szerint az emberek a reformtól a választás szabadságát kapják. A két vitatkozó kormánypárt megkötötte azokat a kompromisszumokat, amiket még fel tudott vállalni, és így jött létre az egészségügyi reform végleges tervezete. Ennek értelmében továbbra is mindenkinek kötelezően jár az úgynevezett alapellátás, és a megalakuló egészségpénztárak egyes kiegészítő, illetve prevenciós területeken versenyezhetnek egymással. Ez a beteg érdekét szolgálja.
Az utolsó napok egyik legjelentősebb változása, hogy minden tízezer főnél több biztosítottal rendelkező településen kötelező lesz ügyfélszolgálatot működtetni, ahol az emberek elintézhetik ügyes-bajos dolgaikat. A 25 ezer főnél nagyobb városokban pedig állandó jelleggel kell nyitva tartani az ilyen irodákat.
Új fejkvóta, lazuló vizitdíj-rendszer
Kialakult a fejkvóta rendszer új számításának módja, amely azt tűzi ki célul, hogy öt éven belül eltűnjenek a területi különbségek. Így mindenki ugyanazt az alapellátást kaphatja, bárhol is él az országban.
A vizitdíjjal és a napidíjjal kapcsolatban a törvény lehetővé teszi majd, hogy a megalakuló egészségpénztárak azt részben vagy egészben átvállalják a betegtől. Ezt attól tehetik függővé, megjelenik-e rendszeresen a beteg a szűréseken és az egészségügyi prevenciós programokon.
A kórházi várólistával kapcsolatos új elem, hogy azokat ezentúl a pénztárak vezetik majd. Döntés született arról is, hogy az állampolgároknak évente egyszer lesz lehetőségük pénztárváltásra - ez szigorúbb, mint az eredetileg tervezett, évenkénti kettő átlépés engedélyezése. Horváth Ágnes szerint erre azért van szükség, mert a frissen induló pénztáraknak szükségük van egy bizonyos stabil ügyfélkörre. További változás, hogy a taj kártyát felváltja a biztosítók által kibocsátott új kártya.
12 ezer forint biztosítottanként
Az állam adja majd a 23 egészségpénztár vezetőit, amelyeket a hat fős igazgatóság három, állam által delegált küldött közül fog kiválasztani. (Így pont került annak a vitának a végére, hogy a szabaddemokrata Egészségügyi Minisztérium vagy a szocialista Miniszterelnöki Hivatal nevezze ki a pénztárak vezetőit.)
A három állami tagnak és a három, magánpénztárakat képviselő személynek keresni kell az együttműködést. Azt is véglegesítették, hogy egy biztosított után a magántőkének minium 12 ezer forinttal kell beszállnia.
Horváth Ágnes szerint a vizitdíj és a napidíj harminc százalékát kötelezően az orvosok többletjavadalmazására kell fordítani. Így az egészségügyi dolgozók érdekeltek lesznek abban, hogy minél több beteget lássanak el.
Az MSZP közölte, hogy az előterjesztést a frakció a december 17-i zárószavazáson egyhangúlag támogatni fogja. A szavazás alól felmentést senki sem kért. A Fidesz és a KDNP ezzel egyidőben jelezte, hogy képviselői nemmel fognak voksolni.
Varga M. István
Menedzsment Fórum