Augusztusban a kivitel nagyobb volt, mint júliusban, tették hozzá. A kínai külkereskedelemről a vámhivatal a hét folyamán később közli az adatokat.
Az első félévben Kína hazai összterméke (GDP) 7,1 százalékkal volt nagyobb, mint a tavalyi első félévben. A növekedéshez 6,2 százalékponttal járultak hozzá a beruházások - főleg a kormány tavaly ősszel meghirdetett, közel 600 millió dolláros ösztönző programjából -, 3,8 százalékpontot tett hozzá a hazai fogyasztás, és 2,9 százalékpontot vett el a külkereskedelem alakulása.
A kínai kivitel idén eddig februárban volt a legkevesebb, 64,9 milliárd dollár. Májusban 88,8 milliárd dollár volt, júniusban 95,4 milliárd dollár, júliusban 105,4 milliárd dollárt ért el. Éves összehasonlításban egyenetlenül alakult: a februári mélyponton 25,7 százalékkal, májusban 26,4 százalékkal, júniusban 21,4 százalékkal, júliusban 23,0 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
A külkereskedelem május óta negatív "hozzájáruló" a kínai GDP-hez, mert azóta az export visszaesése nagyobb éves egybevetésben, mint a behozatalé. Ez a fordulatot részben az olcsóbbodott nyersanyagok növekvő, tartalékolási célú behozatala magyarázza, részint a kormány ösztönző programja, amely fékezi a belső fogyasztás visszaesését, és ezzel segít a világgazdaságnak is. A kínai tervhivatalban a mostani negyedévről 8,5 százalékos GDP-növekedést várnak.
Kína gazdasága számára a Világbank júniusban javította ez évi növekedési előrejelzését, 7,2 százalékra a tavasszal jósolt 6,5 százalékról. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) júliusban 7,5 százalékra javította 6,5 százalékról GDP-növekedési jóslatát Kína számára, jövőre 8,5 százalékos növekedést vár ott.
Kína gazdasága tavaly 9 százalékkal, 2007-ben 13 százalékos, rekord ütemben bővült.
MTI/Menedzsment Fórum