A legnagyobb európai hitelminősítő londoni elemzése szerint a megerősítés a hosszú és rövid futamú osztrák devizaadósság "AAA", illetve "F1 plusz" besorolásaira, valamint a belső államadósság, és a kereskedelmi adósokra külön megállapított országplafon szintén "AAA" osztályzatára vonatkozik.
A hosszú futamú besorolások kilátása változatlanul stabil.
A megerősítéshez fűzött indoklásában a Fitch azt írta: Ausztria szuverén adósi alapmutatói elég erősek ahhoz, hogy az ország - ha erre szükség lenne - fedezni tudja az osztrák bankok esetleges jelentős közép- és kelet-európai veszteségeit is az "AAA" adósbesorolás veszélyeztetése nélkül.
Az osztrák bankrendszer elsődleges kockázati tényezője az érintettség a közép- és kelet-európai gazdaságokban. Mindazonáltal a kinnlevőségek mintegy fele olyan térségi gazdaságokban van, amelyek nincsenek súlyos stresszhelyzetben, például az elsőrendű "A plusz" adósbesorolású Csehországban, a hasonló osztályzatú Szlovákiában és a Fitch listáján "A mínusz" szinten nyilvántartott Lengyelországban, áll a hitelminősítő szerdai londoni elemzésében.
Jelentős ugyanakkor az osztrák bankok kitettsége a válságos helyzetben lévő térségi országokban is, különösen Ukrajnában - itt hozzávetőleg 10 milliárd dollárnyi a kinnlevőség.
A Fitch azzal számol, hogy teljes egészében szükség lesz az osztrák kormány által bejelentett 15 milliárd eurós banki tőkeinjekcióra, sőt talán ennél is többre az osztrák bankok tőkehelyzetének megerősítése végett, tekintettel a pénzintézetek közép- és kelet-európai kitettségére. A hitelminősítő szerint azonban az osztrák közfinanszírozás állapota még ebben az esetben is összeegyeztethető lenne a jelenlegi "AAA" besorolással.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service nemrégiben kedvezőtlen hangvételű elemzést közölt Londonban a keleti érdekeltségekkel bíró nyugat-európai bankokról.
Az elemzés szerint a fő kelet-európai piacok "hosszú és mély recesszióba kerültek", és helyzetük romlása negatív besorolási nyomást gyakorol az itt működő bankérdekeltségekre. Ez előbb-utóbb a tulajdonos nyugati bankok kockázati osztályzatainak gyengülését is okozhatja, ha az adott anyabank kelet-európai tevékenysége a cégcsoport működésének jelentős hányadát teszi ki.
Hitelezői szempontból az osztrák bankrendszer a leginkább érintett, mivel az ausztriai banki követeléseknek csaknem a fele Kelet-Európával szemben áll fenn, írta a Moody's elemzése.
A cég szerint a romlási folyamat nyomán "szelektívebbé" válhat a nyugat-európai tulajdonos bankok által a kelet-európai érdekeltségeknek nyújtott támogatás, ami még további lefelé ható besorolási nyomást gyakorolhat a leánybankokra.