Az Európai Unió (EU) következő tízéves, átfogó gazdaságpolitikai stratégiájára vonatkozó javaslatcsomagot múlt héten hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság. A stratégia három, egymással összefüggő és egymást kölcsönösen erősítő szakpolitikai területre épül: az intelligens, a fenntartható, és az inkluzív - vagyis a foglalkoztatás magas szintjét biztosító - növekedésre.
A miniszter elmondta: az új stratégia válasz lehet arra a kérdésre, hogy milyen európai jövőképben gondolkodnak a vezetők. Hangsúlyozta: még számos szakmai és közéleti diskurzus várható az új stratégiáról, és még ki kell lábalni a válság okozta problémákból, ám a stratégia legnagyobb erénye lehet, hogy ismét egy cselekvő, kezdeményező Európa víziója felé mutat. Erre szükség is van a válságból való kilábaláshoz - tette hozzá.
Molnár Csaba arra is felhívta a figyelmet, hogy értékelni kell még a 2010-ig szóló Lisszaboni Stratégia eredményeit, kudarcait, és ezeket a tapasztalatokat be kell építeni az új stratégiába. Kiemelte: a tagállamok felelőssége, hogy döntsenek a stratégia tartalmáról, és a végrehajtás megfelelő ellenőrzéséről. Ennek érdekében az EU 2020 kormányzási és irányítási elemeit jelentősen meg kell erősíteni, és a stratégiához ki kell építeni a tagállamok közötti szorosabb gazdaságpolitikai koordináció keretrendszerét.
Mint azt a kancelláriaminiszter kiemelte, a stratégia céljainak a már meglévő közös politikák kihasználatlan potenciáljaira is támaszkodnia kell. Magyarország hiányolja a közös agrárpolitika említését mint a vidéki munkanélküliség csökkentése és a gazdaság zöldebbé tétele érdekében szükséges intézkedést. Emellett Európa versenyképessége szempontjából nagyon fontos a gazdasági, politikai és szociális kohézió is, mivel ez nagymértékben hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez és a foglalkoztatás javításához - hangsúlyozta.
Magyarország egyetért azzal, hogy a stratégiában kiemelt a hangsúlyt kell fektetni a gazdaság és a tudás növelésére, és a befogadó társadalom megteremtése, amely a magas foglalkoztatottságon, és a tudás és az innováció alapjain megteremtett zöld és versenyképes gazdaságon alapul majd - mondta Molnár Csaba.
Hozzátette: külön figyelmet kell fordítani az energiaellátás biztonságára és az energiahordozók közötti diverzifikáció megteremtésére. A stratégia sikerességéhez elengedhetetlen a belső piac még meglévő szűk keresztmetszetinek megszüntetése.
MTI