2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unió a jövőben jobban fogja ellenőrizni a hitelminősítőket, és a jogszabályok megsértése esetén meg is fogja bírságolni őket - idézett a Handelsblatt keddi számában a készülő uniós rendelettervezetből.

Ehhez a tervezett európai pénzügyi felügyeleti szerv széleskörű nyomozói jogosultságot kapna. A belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos, Michel Barnier tervei szerint az egységes európai felügyelet gyanús esetben házkutatást tarthatna az adott hitelminősítő irodájában, üzleti dokumentumokat kérhetne be és kihallgathatná az esetleges gyanúsítottakat. Ha a gyanú megalapozottnak minősül, akkor az Európai Bizottság bírságot szabna ki a hitelminősítőre a felügyeleti szerv javaslata alapján.

Barnier a német lap értesülése szerint szerdán ismerteti javaslatait Brüsszelben.

A hitelminősítők egyébként már régóta az Európai Bizottság "bögyében" vannak. Barnier legutóbb április végén tett javaslatot egy új, európai hitelminősítő létrehozására. Akkor egy lapinterjúban azzal érvelt, hogy a hitelminősítők "néhány kézben koncentrálódnak", s szükség lenne egy tisztán európai hitelminősítőre.

A biztos szerint a hitelminősítőknek "kérlelhetetlen és felelősségteljes" magatartást kell tanúsítaniuk, és "tárgyilagosnak kell lenniük a helyzetértékelésben". A hitelminősítők nagyobb ellenőrzésének jegyében az unió pénzügyminiszterei a december elején lezajlott találkozón meg is állapodtak abban, hogy összeurópai szintű pénzügyi felügyeleti hatóságot hoznak létre, amely a banki, a biztosítói, illetve az értékpapír-piaci ágazatot figyelik majd. Az illetékes hatóság válsághelyzetben átvenné a hitelminősítő intézetek közvetlen felügyeletét is.

Az Európai Unió nemrégiben jogszabályt is készített a hitelminősítőkről, amely szigorítja azok felügyeletét, de meghagyja függetlenségüket. Az ügynökségeknek eszerint be kell jegyeztetniük magukat az uniónál, és ottani működési engedélyüket elveszíthetik, ha nem tartanak be a tisztességes értékelésre vonatkozó bizonyos
szabályokat. Ugyanakkor az EU továbbra sem kívánja megmondani, helyes vagy helytelen-e egy-egy minősítés.

Az elmúlt hónapokban kemény bírálatok érték a hitelminősítő intézeteket a pénzügyi válság elmélyülésében játszott szerepük miatt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!