3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több derűlátó nyilatkozat hangzott el európai pénzügyminiszterek részéről a görög kilátásokat illetően kedden Brüsszelben.

Az euróval fizető 16 uniós ország pénzügyminiszterei hétfő este tárgyaltak a fizetési nehézségekkel szembekerült Görögországról, az EU mind a 27 tagállamának pénzügyminiszterei pedig kedden délelőtt kezdődött tanácskozásukon vették napirendre az Athén által hozott egyensúlyjavító intézkedéseket.

Az eurócsoport tagjai hétfő este elfogadták az Európai Bizottság - közelebbről Olli Rehn pénzügyi EU-biztos - értékelését, miszerint a görög kiadáscsökkentő, illetve bevételnövelő intézkedések megfelelőek, és hangot adtak várakozásuknak, hogy Görögországnak nem lesz szüksége uniós pénzügyi mentőövre. Ilyet Athén nem is kért eddig.

A keddi tanácskozáson a nem euróövezeti országok közül különösen figyelemre méltó a görögökkel általában felettébb kritikus svédek véleménye. Anders Borg svéd pénzügyminiszter azt mondta újságíróknak, hogy megítélése szerint most sokkal jobb a görög helyzet, mint amilyen egy hónappal ezelőtt volt.

Az EU soros elnökségét adó Spanyolország pénzügyminisztere, Elena Salgado szintén azt hangsúlyozta, hogy Görögországnak jelenleg nincs szüksége külső segítségre.

Az eurócsoport hétfő este felvázolt ugyan egy támogatási eszközrendszert arra az esetre, ha mégis ki kellene húzni Athént a bajból, de ennek végleges jóváhagyását egy valamikori EU-csúcstalálkozóra hagyták - ezzel is azt üzenve a piacoknak, hogy a görög helyzet nem ad okot aggodalomra. E támogatási "B-terv" mibenlétét konkrétan nem ismertették - megfigyelők szerint azért, hogy némi homályban tartsák a spekulánsokat. Jean-Claude Juncker luxembourgi miniszterelnök annyit árult el, hogy az euróövezet országai szükség esetén kétoldalú alapon segítenék ki Görögországot, és hogy a hitelgaranciák nyújtásának terve nem szerepel az elképzelések közt.

Az EU-országok pénzügyminisztereinek keddi tanácskozásán - egy másik napirendi pont keretében - uniós források szerint éles vita bontakozott ki a franciák és a britek között a kockázati tőke befektetésével foglalkozó alapok (hedge funds) megítéléséről, az ilyen alapokban megtestesülő veszélyekről, a nagyobb fokú ellenőrzés szükségességéről. London - az ilyen, nagy mértékben spekulatív jellegű befektetési alapok Mekkája - minden erővel igyekszik ellenállni a drákói ellenőrzés mellett kardoskodó francia törekvésnek. Egyelőre nem tudni, mennyire lehet eredményes a spanyol elnökség kompromisszumkeresése.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!