3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az euróövezeti országok eljárási lassúsága miatt "szinte bizonyosan" a Nemzetközi Valutaalap (IMF) lépne először, ha Görögország a múlt heti brüsszeli EU-csúcson kidolgozott segélymechanizmus igénybevételére kényszerülne - írta uniós forrásokat idézve a hétfői Financial Times.

A londoni gazdasági napilap szerint jóllehet az euróövezeti társországok adnák a Görögországnak nyújtandó finanszírozás kétharmadát, "demonstrálva, hogy (az euróövezet) irányítja a programot", a legtöbb tagállamban azonban parlamenti jóváhagyás szükséges bármilyen készenléti hitel folyósításához. Ez sokkal hosszabb ideig tart, mint az IMF döntéshozatala, ezért jó eséllyel a valutaalap adná az első részletet az összehangolt rendszeren belül, a második és a harmadik hitelrész jönne az euróövezeti tagországoktól, amint lezajlanak a parlamenti eljárások - mondta a Financial Timesnak egy magas rangú EU-bizottsági illetékes. Különösen az bizonytalan, hogy Hollandia milyen gyorsan tudna hozzájárulni az esetleges görögországi pénzügyi segélyhez, tekintettel kisebbségi kormányára, és az előrehozott választások kilátására.

A Financial Times által idézett uniós illetékes szerint a Görögországnak nyújtandó kölcsönprogram feltételrendszerében az IMF és az EU-intézmények együtt döntenének, hasonlatosan ahhoz, ahogy az a Magyarországnak, Lettországnak és Romániának összeállított, közösen működtetett programok esetében történt. Azt az athéni kormány dönti el, hogy szüksége van-e a segítségre, és ha igen, mikor, de pontos kritériumok nincsenek megszabva arra, hogy "ez a pillanat mikor jön el" - mondta az idézett illetékes. Hozzátette: az euróövezeti megállapodás szerint a mechanizmust az hozná működésbe, ha a Görögország számára hozzáférhető piaci finanszírozás elégtelenné válnék. "Ha ez megtörténik, azt tudni fogjuk ... előre nem lehet megjósolni" - mondta a Financial Timesnak nyilatkozó uniós illetékes.

A január végén kibocsátott ötéves futamidejű görög kötvényt mindazonáltal jelentősen túljegyezték, és a görög államadósság-kezelő ügynökség végül 8 milliárd euró kötvényt adott ki az eredetileg tervezett 3-5 milliárd euró helyett - igaz, jelentősen szélesedő hozamfeláron. Görögország éppen hétfőn kezdett újabb kibocsátásba; a piacra vitt adósságajánlat ezúttal egy hétéves kötvényre szól, a célba vett kibocsátási érték 5 milliárd euró. Athénnak 10 milliárd eurót kell előteremtenie csak a következő egy hónapban lejáró adósságai refinanszírozására.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!