3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége ezen a héten ismét Bukarestbe készül, hogy felmérje a román gazdaság állapotát, a válság hatásait, és számba vegye, milyen intézkedések révén lehetne javítani a banki-pénzügyi rendszer helyzetén, mondta hétfőn Bukarestben Dan Nica miniszterelnök-helyettes. Közben az IMF-nél már kimondták, hogy "program" készül Románia számára.

A sajtó kérdéseire válaszolva Dan Nica leszögezte: az IMF emberei "információcsere" céljából készülnek a román fővárosba. Hozzáfűzte: ez abba a "konzultációs mechanizmusba" illeszkedik, amely a nemzetközi pénzintézet és minden ország - így Románia - között zajlik. Az IMF hétfőn nyilatkozatban megerősítette a tervezett látogatást, de annak témáját illetően erősebben fogalmazott: "A szerdán kezdődő megbeszéléseken...szó lesz az IMF lehetséges programjáról Románia számára... A program egy biztosítás alapú, sokoldalú finanszírozási csomag lenne, amelyet az EU, a Világbank és más nemzetközi pénzügyi intézmények is támogatnának", olvasható az IMF közleményében.

Korábban Emil Boc miniszterelnök sem mondta ki nyíltan, hogy valamiféle készenléti hitelről szóló megállapodás körvonalazódnék. Azt mondta: Románia az Európai Unió tagjaként minden európai partnerrel tárgyalásokat folytat, elsősorban az Európai Bizottsággal, és hasonló megbeszéléseket folytat az IMF-fel.

A múlt héten Cristian Popa, a jegybank elnökhelyettese és Bogdan Dragoi pénzügyminisztériumi államtitkár tárgyalt Washingtonban az IMF képviselőivel a román gazdasági helyzet alakulásáról. Akkor a Mediafax hírügynökség hivatalos forrásokra hivatkozva tudni vélte, hogy a küldöttség egy esetleges megállapodásnak a lehetősége ügyében tapogatózik a nemzetközi pénzügyi intézménynél. A két román tisztségviselő azt megelőzően Brüsszelben is járt, és az Európai Bizottság képviselőivel tárgyalt a Romániának nyújtandó pénzügyi segítség lehetőségéről.

A készenléti hitelről szóló megállapodás lehetősége már a "levegőben volt", amikor az IMF egy küldöttsége január 27-től február 4-ig Bukarestben vizsgálódott. Azokban a napokban Traian Basescu román államfő bejelentette: Románia az Európai Bizottságtól szeretne 6-7 milliárd eurós kölcsönt felvenni, mégpedig az IMF "felügyelete" alatt, mivel csak ez utóbbinak vannak meg az eszközei a pénzek felhasználásának ellenőrzéséhez.

A Ziarul Financiar című napilap hétfőn azt írta: az ország vezetői valóban fontolgatják, hogy Románia "történelmének eddigi legnagyobb összegű" hitelét vegye fel, amelynek értéke 7,8 és 10 milliárd euró között lenne. Winkler Gyula európai parlamenti képviselő úgy gondolja, hogy Romániának körülbelül 7 milliárd eurós készenléti hitelre lenne szüksége ahhoz, hogy a gazdasági válság negatív hatásait ki tudja küszöbölni. Az Erdély FM rádiónak nyilatkozva azt mondta: Romániának nem is annyira készpénzre, hanem elsősorban arra van szüksége, hogy a beruházók és a vállalkozói közeg bizalmát újraépítse. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeit képviselő politikus ezért pártolja a készenléti hitel felvételét.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!