A szervezet elemzői szerint több tényező is arra utal, hogy a most előrejelzettnél is kisebb lesz a növekedés, és újabb módosításra lesz szükség a valutapiacokon mutatkozó feszültségek, illetve az európai adósságválság miatt.
A Párizsban közzétett legfrissebb konjunktúra kilátások szerint jövő évre az OECD egésze számára 2,3 százalékos, Egyesült Államokban 2,2 százalékos növekedést vár a szervezet. Az euróövezetre vonatkozó jövő évi OECD becslés 1,7 százalék, a német gazdaságra vetített jelenlegi növekedési előrejelzés 2,5 százalék.
Júniusi átfogó kitekintésében az OECD egészére még 2,8 százalék, az Egyesült Államokra 3,2 százalék, az eurózónára 1,8 százalék volt az OECD jövő évi GDP-növekedési becslése.
A szervezet a globális gazdaságra vonatkozóan is kissé lefelé módosította korábbi előrejelzését: eszerint jövőre 4,2 százalékra mérséklődik a növekedés az idei 4,6 százalékról, majd 2012-ben ismét 4,6 százalékos növekedés várható. Az OECD szakértői indoklásukban kifejtették: nemcsak az amerikai gazdaság vártnál gyengébb teljesítménye az oka annak, hogy az egész világgazdaság alacsonyabb sebességi fokozatba kapcsolt, hanem az is, hogy a globális gazdaság motorjának számító felzárkózó országokban is mérséklődik a növekedési ütem.
"Tart ugyan a fellendülés, de ez kicsit lassabb, mint amire előzőleg számítottuk" - jelentette ki az OECD vezető közgazdásza. Pier Carlo Padoan rámutatott: lassítja a növekedést, hogy a kormányok a korábbi rendkívüli gazdaságösztönző intézkedések után a válság idején felduzzadt költségvetési hiány lefaragására helyezték a hangsúlyt. Sok országban nem javul érdemlegesen a foglalkoztatási helyzet sem, ami ugyancsak hátráltatja a kibontakozást.
MTI